Gdy jedzie się z miasta Lefkady na południe wzdłuż wschodniego wybrzeża, na początku nic nie zachęca do zrobienia postoju, może oprócz kempingów w KARIOTES i EPISKOPOS, gdzie jest skalista plaża. Tylko port rybacki LIGIA zachował dawną atmosferę, zaś reszta tego wybrzeża usiana jest małymi, podobnymi do siebie miejscowościami, odwiedzanymi głównie przez Greków.
Niewielu cudzoziemców zatrzymuje się przed NIDRI, miejscowością zbudowaną na bagnistych, terenach osuszonych po wojnie. Kąpiele przy tutejszej maleńkiej plaży są nieszczególne, zwłaszcza jeśli wszędobylskie jachty akurat tu wypuszczą brudną wodę spod pokładu. Jedyną zaletą tego miejsca jest widok wschodzącego księżyca nad małymi wysepkami. Pokoje są zwykle rezerwowane dla grup, lecz biura turystyczne nad morzem pomagają znaleźć nocleg. Cocktail-barów, dyskotek i restauracji nie brakuje, choć nie znajdzie się tu oryginalnych potraw.
Niemiecki archeolog Wilhelm Dorpfeld utrzymywał, że to Nidri, a nie Itaka była stolicą królestwa Odyseusza i rzeczywiście na pobliskiej równinie odkrył grobowce z epoki brązu. Po jego śmierci w 1940 roku teoria faworyzująca Nidri na niekorzyść Itaki straciła popularność, jednak uparte wysiłki uczonego w celu podniesienia statusu wyspy uhonorowano pomnikiem stojącym koło przystani. Grób archeologa znajduje się po drugiej stronie zatoki w AGIA KIRIAKI, niedaleko domu, w którym mieszkał. Widać go tuż nad kaplicą i latarnią morską.
3 km od Nidri, nad prawie zamkniętą zatoką, leży VLIHOS, w zasadzie dzielnica większej miejscowości. Na jej korzyść zalicza się obecność starych budynków, lokalizację w spokojnym miejscu z dala od szosy oraz letnie koncerty na bouzouki. W zatoce nie da się pływać, ale po drugiej stronie w DESIMI jest kemping.
Za Vlihos droga wije się przez urodziwe wioski na wzgórzach: KATOHORI, FTERNOS i POROŚ. W każdej z nich jest czynna wieczorem przynajmniej jedna tawerna. W tej części wyspy największą plażą jest Agia Marina przy głębokiej zatoce poniżej POROŚ, gdzie są pokoje i bardzo drogi kemping. Ta kamienista plaża jest jednak w lipcu i w sierpniu brudna i zatłoczona.
Dostęp do morza jest też z SIVOTY, ale przyzwoitej plaży tam nie ma, tylko malownicza przystań dla jachtów. Najlepiej przyjechać na krótko, wieczorem, gdy w tawernach podają dania z ryb. Lepszą plażę do pływania i półoficjalny kemping znajdzie się w KASTRI przy końcu dobrze oznakowanej bocznej drogi między MARANDOHORI a KONDARENĄ.
Trasa autobusu na południowy wschód kończy się 40 km od miasta Lefkady w VASSILIKI, miejscowości o ładnej lokalizacji przy największych terenach rolniczych na wyspie, koło rozległej zatoki. Plaża jest jednak nieciekawa, a miasto zaniedbane, gdyż i tak pozostaje jednym z największych w Europie ośrodków windsurfingu. Jeżeli ktoś nie zapisze się na żaden kurs, może wypożyczyć sobie deskę, ale początkujący będą musieli ograniczyć swe treningi do wczesnych godzin rannych, ponieważ po południu wiatry znad wyspy nie zmiotą z fal tylko najbardziej doświadczonych.
Dla mniej zagorzałych amatorów windsurfingu Vasiliki jest interesujące ze względu na promy na południe, na Kefalonię. Kemping przy plaży jest dobrze zlokalizowany, lecz drogi, można więc wynająć jakiś pokój. Jest tu poczta (nie ma banku) oraz telefony (OTE), czynne także wieczorem i w niedzielę po południu. Na posiłek radzimy udać się do Pondi, cichej dzielnicy o 1 km dalej po drugiej stronie zatoki, gdzie znajduje się restauracja Kamares.
4 km w głąb wyspy w kierunku północnym leży AGIOS PETROS, gdzie domy są budowane starą ciesielską metodą i gdzie przy ruchliwym rynku stoją gospody. Ta Batsanakia to dobry lokal pełen charakteru, gdzie dają smaczne wino miejscowego wyrobu.