Wycieczki po wyspie

Jedyną na wyspie asfaltową szosą łączącą Skopelos, Glossę i Loutraki jeździ autobus, około 6 razy dziennie w godz. 7.00-18.00. Zatrzymuje się on przy drogach do wszystkich większych plaż i wiosek. Najbliższa plaża, 4 km od Skopelos to mała, skalista STAFILOS. Przyjeżdża tam coraz więcej ludzi, jednak pobliska gospoda pod wielką sosną jest bardzo przyjemna. Warto też wspomnieć zajazd Terpsis w połowie drogi między Skopelos a Stafilos, gdzie na 12 godzin wcześniej zamawia się pysznego nadziewanego kurczaka.

W Stafilos rozbijanie namiotów jest zabronione, ale można to zrobić kawałeczek dalej w VELANIO, gdzie latem sosny i falujące morze zawsze przyciągają małą grupę obozowiczów, często naturystów. Są tam źródła pitnej wody i kemping przy plaży.

Dalej wzdłuż wybrzeża znajduje się pozbawiony plaży port rybacki AGNONDAS (z restauracją i pokojami do wynajęcia), gdzie zaczyna się 2-kilometrowa droga (albo ścieżka na 15-minutowy spacer) do LIMNONARI, słonecznej zatoki wśród posęp­nych skał, ze 100-metrową plażą. Można znaleźć miejsce na nocleg czy posiłek, ale gorzej jest z rozbiciem namiotu.

Lepszą bazą dla samotników lubiących spacery jest pobliska plaża w PANOR- MOS, małej wiosce z tawerną, kempingiem i kwaterami prywatnymi. Tam tez trafiają bardziej i mniej zamożni turyści, dla których zabrakło miejsc w mieście Skopelos. Plaża jest tu żwirowa i stromo opada do morza, jednak w pobliżu są małe, ustronne zatoczki, zaś dalej w miejscowości MILIA jest wspaniała, długa na 1 km plaża przy sosnowym lesie, z widokiem na wysepkę Dasię. W tej spokojnej okolicy jest tylko jedna gospoda i kilka domów. 500-metrowa, śliczna plaża dla naturystów leży nieco dalej na północ. 9 km od Glossy znajduje się ELIOS, kurort średniej wielkości i średniej urody, choć sama plaża jest ładna. Stoi tu też niezły zajazd Theofilos sprzedający dobre, choć drogie dania rybne. W następnej, opustoszałej wiosce PALEO KLIMA zaczyna się 40-minutowa trasa do Glossy, wiodąca przez zniszczone podczas trzęsienia ziemi AGII ANARGIRI i najstarszą wioskę na wyspie, czyli ATHEATO.

Na zachód od miasta Skopelos polne drogi i stare ścieżki prowadzą przez sady śliwkowe i oliwkowe na górę Delfi i do lasu Vathia, na wzgórze Revithi z kościołami i fontannami oraz do Karii za starożytnymi grobowcami (sendoukia). Szlaki od północnej strony góry Delfi, za Karią mogłyby dochodzić aż do wioski Klima, ale główna stara droga dla mułów kończy się niestety w pobliżu Elios.

Na północny wschód od miasta Skopelos leży GLISTERI, mała, kamienista plaża, gdzie nie ma cienia, ale jest tawerna bardzo uczęszczana przez miejscowych, zwłaszcza w niedziele. W ciągu 1 godziny z Glisteri i góry Delfi można przejść w poprzek wyspy do Panormos. Jest to przyjemny spacer, chociaż szlaku nie oznakowano. Jak to zwykle bywa, mapa wyspy jest bardzo niedokładna, a sytuację pogarsza powstawanie nowych dróg od czasu wydrukowania mapy. Włóczęga po wyspie może być i ciekawa, i denerwująca.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.