Skiathos

Komercjalizacja Skiathos stała się już legendą, zarówno wśród Greków, jak i cudzoziemców. Wyspa ta podzieliła tym samym losy Kerkiry, Mykonos i Rodos. Dla osób lubiących towarzystwo i dysponujących czasem polecamy pobyt tutaj, by zobaczyć najlepsze na Sporadach, choć zatłoczone plaże. Wzdłuż wybrzeży połu­dniowych i południowo-wschodnich biegnie droga łącząca szeregi betonowych willi, hoteli i restauracji, które nie zeszpeciły wyspy, mimo iż trudno teraz znaleźć na niej coś „dzikiego” lub greckiego. Prawie cała ludność mieszka w mieście Skiathos, więc opłaca się krótki spacer poza miasto, jednak nie polecamy obozowania poza wyznaczonymi kempingami. W lecie suche lasy sosnowe palą się bardzo łatwo — pamiętajmy o tym na wszystkich tych wyspach.

Wycieczki po wyspie

Na Skiathos są nieograniczone możliwości transportu dla turystów o niewyczer­panych funduszach. Wiele konkurujących ze sobą wypożyczalni, skupionych głównie koło przystani promowej oferuje rowery, mopedy, motorowery, samochody i motorówki. Za najtańszy samochód płaci się 7000 drachm dziennie, za motorówkę 10 000. Nadprogramowe wydatki to paliwo i ubezpieczenie. W wolniejszym tempie zwiedza się wyspę na mułach, wycieczki takie organizuje kilka biur (koszt 2500 dr dziennie). Można pojeździć konno w klubie, przy drodze do plaży Aselinos. Autobusy i taksówki odjeżdżają z przystani. Do Koukounaries najlepiej jechać

autobusem, ostatni wraca o 22.00. Biuro Aselinos Tours ma prywatny autobus na plażę Aselinos raz dziennie. Odjeżdża on o 11.00 sprzed biura i wraca o 16.30 (koszt 150 dr). Dla kilku osób dzielących się wydatkiem taksówka nie będzie o wiele droższa, lepiej jednak wcześniej ustalić cenę przejazdu.

Można urządzić wycieczkę łodzią wokół wyspy. Odjazd jest około 10.00, koszt wynosi 2000-2500 dr. Łodzią dopłynie się też na wyspę Tsourgia, naprzeciw miasta Skiathos. Jest na niej ładna plaża i tawerna. Łodzie te odpływają z przystani rybackiej za Bourtzi, a nie z przystani dla jachtów na północ od przystani promowej.

Dla tych, którzy chcą zwiedzać wyspę pieszo polecamy przewodnik po okolicy, autorstwa Rity i Dietricha Harkort ze szczegółowymi wskazówkami i mapkami tras spacerowych. Jest to dobry sposób na znalezienie chwilowej samotności, bo o całkowitej trudno tu marzyć.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.