Sikinos

Na Sikinos mieszka tak niewielu ludzi, że dopiero ostatnio można dostać się z portu do wioski autobusem, zamiast na ośle lub pieszo. Do niedawna, gdy nie ukończono jeszcze budowy nowego mola, była to ostatnia grecka wyspa, gdzie pasażerów promów zabierały na brzeg łodzie motorowe. Wyspa nie ma żadnych cech charakterystycznych, ani żadnego życia nocnego, o którym warto mówić. Przyjeżdża tu na krótko niewielu cudzoziemców z sąsiedniego los i Folegandros lub Paros, Naksos i Thiry,”z którymi są niezłe połączenia.

Jeśli poświęcisz godzinę na wędrówkę w górę z małego portu ALOPRONIA, —   tawerny, kilka pokoi i piaszczysta plaża —     sceneria okazuje się piękniejsza niż sugeruje pierwsze wrażenie. Podwójna wioska KASTRO-HORA, rozciągnięta na nadmorskim urwisku, jest czarującym miejscem, nie zniszczonym przez turystykę, choć posiada wystarczającą ilość pokoi do wynajęcia — można spróbować w Pension Nikos nad jedną z kafenii. Częściowo zniszczony klasztor Zoodohou Pigis („Źródło Życia”, częsta nazwa na Cykladach) wieńczy skałę wznoszącą się ponad wioską; są tu też dwie, albo trzy niepokaźne tawerny. Najciekawszym obiektem architektonicznym w tych okolicach jest obronny, centralny czworobok Kastro. Stanowią go ozdobne XVIII-wieczne domy posadowione wokół placu-kaplicy, których tyły zwrócone są na zewnątrz wioski.

Godzinna wędrówka na zachód (lub jazda na wynajętym mule) zaprowadzi cię przez okolicę bogatą w gaje oliwne do Episkopi, gdzie elementy starożytnej świątyni-grobowca, w bardzo pomysłowy sposób, zostały wkomponowane w kościół pochodzący z VII wieku. Oddalone o półtorej godziny marszu w przeciwnym kierunku leży Paleokastro, pozostałości starożytnej fortecy. Zawróciwszy w dół i w prawo (na południe) ze ścieżki, dochodzi się do dwóch plaż AGIOS GIORGIOS (jest tu studnia) i AGIOS NIKOLAOS, leżą one naprzeciw los. Nieco mniej wysiłku wymaga dotarcie do żwirowej plaży w AGIOS PANDELIMONAS — 40 minut na południowy zachód od Alopronii. W sezonie wszystkie te plaże obsługiwane są od czasu do czasu przez kaiki.

Obok regularnych kursów promów, miejscowe kaiki niezbyt często pływają do los i Folegandros i z powrotem. Nie ma tu banku, lecz w Kastro-Horze jest poczta koło biura OTE, a pieniądze można czasami wymienić w sklepie w Alopronii.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.