Trikala

TRIKALA (Trikke), rozciągnięta wzdłuż brzegów rzeki Letheos (Letajos; dopływu Pinios), po rolniczych miastach środkowej Tesalii sprawia wrażenie ruchliwej metropolii. W XIX w. było to główne miasto tureckiej prowincji; z tamtych czasów zachowało się sporo budynków otaczających wieżę zegarową w północnej części miasta. Poniżej dworca autobusowego dotrwał też do naszych czasów turecki meczet Koursoum Tzami — pozbawiony jednakże minaretu — wdzięcznie kontrastujący z licznymi kamiennymi kościołami w mieście.

Najruchliwszą częścią miasta, obejmującą bazar, są ulice wokół centralnego Platia Iroon Politehniou nad rzeką; nieopodal znajduje się poczta i biuro OTE. Dworzec autobusowy leży na zachodnim brzegu rzeki, 300 m na południowy wschód od placu; natomiast dworzec kolejowy znajduje się na południowo-zachodnich rubieżach miasta, przy końcu Odos Asklipiou. Wewnątrz i wokół bizantyjskiej fortecy, przebudowanej przez Turków, ciągną się piękne ogrody i skromne pozostałości po sanktuarium Asklepiosa. Według niektórych źródeł to właśnie stąd wywodzi się kult tego boga sztuki lekarskiej.

Noclegi i gastronomia

Z noclegami nie powinno być problemu dzięki dwóm przyzwoitym hotelom niedaleko głównego placu, po drugiej stronie rzeki: prostemu Panhellinion, Vassilisis Olgas 2, i nieco bardziej komfortowemu Palladion, Vironos 4. Niedrogą alternatywą jest Lithaeon. Othonos 18.

Oprócz kilku barów ouzeri na starym bazarze, restauracji jest niewiele. Najlepszy lunch zjeść można w O Elatos na skrzyżowaniu Asklipiou i Vironos w zamkniętej dla samochodów strefie za hotelami; w tym samym rejonie jest też kilka niezłych zaharoplastii.

Pili

Trzeba nieco silnej woli, by nie pojechać od razu do Kalambaki i Meteorów. Wszyscy zafascynowani Bizancjum skuszą się zapewne wcześniej na krótką wycieczkę do PILI, 20 km na południowy zachód od Trikali, do XIII-wiecznego kościoła Porta Panagia, prawdziwej perły Tesalii, malowniczo położonej u wylotu wąwozu. W pobliskim klasztorze Agiou Visarionos Dousikou (wstęp tylko dla mężczyzn) warto zobaczyć fantastyczny cykl fresków.

Do wsi kursują regularnie autobusy z Trikali. Niedaleko Porta Panagia, obok fontanny, czynne są dwie tawerny — lunch smakuje tu znacznie lepiej niż w Trikali; jedyny hotel we wsi zwie się Babanara. W pół drogi do Pili odchodzi na południe boczna dwukilometrowa droga do wioski GOMFI, w której domy zbudowane są ze skalnych bloków pochodzących ze starszych, antycznych i bizantyjskich osad na tym terenie.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.