Wybrzeże zachodnie

Zachodnie wybrzeże Rodos leży od nawietrznej strony wyspy. Jest bardziej wilgotne, żyzne i zalesione. Większość plaż jest kamienista i nie osłonięta od wiatru. Nie powstrzymało to jednak rozwoju regionu. Na wschodnim wybrzeżu pierwsze kilometry ruchliwej, nadmorskiej drogi, otoczone są przez zabudowę turystyczną. Od Akwarium w dół, aż do lotniska, do drogi przylega linia megahoteli w stylu Miami Beach, choć miejscowości takie jak TRIANDA, KREMASTII i PARADISSI są nominalnie wioskami. I tak też wyglądają. Tak przedstawia się pierwsza część wyspy, faworyzowana przez organizatorów wycieczek grupowych, z urządze­niami w starym stylu. Przeznaczona jest dla bogatych ludzi z wyższych sfer, ulubiona przez ustatkowaną klientelę w średnim wieku, która niechętnie rusza się poza zasięg pasów startowych lotniska.

Ani samoloty, huczące ponad Paradissi, ani olbrzymia elektrownia w Soroni, nie zachęcają do zrobienia tu postoju, dopóki nie dotrze się do ważnego wykopaliska

archeologicznego w KAMIROS, należącego obok Lindos i Ialissos do jednej z trzech doryckich potęg, które zjednoczywszy się w V wieku p.n.e, założyły potężne państwo-miasto Rodos. Wkrótce usunięte w cień przez nową stolicę, Kamiros zostało opuszczone i odkryte dopiero w ostatnim wieku. Jest to dobrze zachowany dorycki krajobraz miejski, podwójnie wart oglądnięcia, ze względu na przepiękne położenie na zboczu wzgórza (codz. 8.30-16.00; 400 dr). Mimo iż żadna z pozostało­ści nie jest zbyt efektowna, warto zwrócić uwagę na fundamenty kilku małych świątyń, stoa i agory oraz zbiornika na wodę. Z powodu łagodnie opadających stoków nie budowano tu,fortyfikacji ani akropolu.

Na plaży poniżej Kamiros położonych jest kilka tawern. Są one bardzo przydatne, gdy czeka się na jeden z dwóch autobusów jeżdżących codziennie do miasta (można iść 4 km do Kalavardy, skąd jest lepsze połączenie). Więcej tawern jest w SKALA KAMIROU, 15 km na południe. Ten niewielki port nie wiadomo z jakich powodów stał się celem wycieczek autokarowych. Ich uczestnicy oglądają „Starą Prawdziwą Wioskę Rybacką” (napisy na szybach kilku restauracji potwierdzają ten fakt) — nie jest to jednak nic szczególnego. Mniej reklamowana jest kaiki, która przy dobrej pogodzie odpływa codziennie o 14.00 do Halki. Powrót następnego dnia rano. W niektóre dni dodatkowy kurs o 9.00, a powrót około południa.

Parę kilometrów od Skali położone jest „Kastello”, oznakowane jako Kastro Kritinias. Jest to wiejska forteca zakonu Joanitów, na pewno robiąca największe wrażenie. Droga dojazdowa jest zbyt wyboista dla autokarów. Po bliższej inspekcji okazuje się, że to tylko mury — z jedną kaplicą i wypełnionym śmieciami zbiornikiem na wodę. Są to jednak wspaniałe mury z widokiem na okoliczne wysepki i Halki. Na pobliskim parkingu należy dać starszej pani „datek”, w zamian za gazowane napoje, pomarańcze czy kwiaty.

Poza KRITINIĄ, cichą wioską położoną na zboczu wzgórza z kilkoma tawernami i pokojami do wynajęcia, główna droga wije się przez las na południe od SIANA, najbardziej atrakcyjnej osady górskiej, sławnej ze swojego aromatycznego sos- nowo-szałwiowego miodu i soumy, lokalnej „wody ognistej”. Wycieczki autobusowe zatrzymują się na placu przy kościele z ostatnio odnowionymi freskami. Szeregowe domy z płaskimi dachami w MONOLITHOS (4 km na południowy zachód przy końcu trasy autobusu) są słabym usprawiedliwieniem dla długiej doń podróży. Jedzenie w dwóch tawernach jest marne, gdyż obsługują one wiele grup, lecz widok na zatokę jest zadziwiający. Można wykorzystać wioskę jako bazę, zatrzymując się w „pokojach do wynajęcia” lub trochę drogim Hotelu Thomas. Powodem dla którego warto tu przenocować jest kolejny zamek Joannitów (2 km na zachód), bardzo fotogenicznie usadowiony na wzniesieniu i zawierający kilka kaplic. W okolicy leży również plaża Fourni. Pięciokilometrowa wyboista i kręta droga poniżej zamku prowadzi do tej pięknej żwirowej plaży, której 800-metrowy pas jest niczym nie skażony. Za przylądkiem, po lewej stronie (stojąc twardą do wody) znajduje się parę grot wydrążonych przez pierwszych chrześcijan chroniących się przed prześladowaniami.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.