Główne wykopaliska

Czynne pn.-pt. 8.30-19.00 (poza sezonem do 17.00), sb. i nd. 8.30-15.00; 1000 dr. Z powodu tylu zniszczeń i trzęsień ziemi wśród odkopanych ruin, zaraz obok drogi, gdzie zatrzymują się autobusy, dominują pozostałości po mieście rzymskim. Od strony południowej wchodzi się od razu na rzymską agorę — ogromny rynek z jednej strony ograniczony fundamentami potężnej stoi, niegdyś kilkukondygnacyjnej, z 33 sklepami na parterze.

Do stoi mniej więcej w środku przylega bema, czyli marmurowa trybuna, z której odczytywano publiczne rozporządzenia. Po stronie wschodniej (prawej) zachowały się resztki chrześcijańskiej bazyliki oraz początek greckiej bieżni, za czasów rzymskich zabudowanej gmachami administracji. Po przeciwnej (północnej) stronie agory widać jeszcze jeden ślad po greckim mieście—święte źródło. Przykryto je co prawda kratą, ale woda nadal płynie z pysków lwów z brązu, wykonanych w V w. p.n.e.

Efektowniej prezentuje się wyszukana rzymska fontanna Pejrene (łac. Pirene, czczona jako nimfa źródła), usytuowana nieco powyżej linii startowej greckiej bieżni. Wytryska tu jedno z dwóch naturalnych źródeł w Koryncie (drugie znajduje się na szczycie akropolu); chłodna woda spływała specjalnym kanałem do wspaniałej fontanny i basenu na dziedzińcu. Budynek, w którym znajdowała się fontanna, był, jak wiele budowli rzymskich w Atenach, darem zamożnego Ateńczyka i przyjaciela cesarza Hadriana, Heroda Attyka. Woda nadal płynie podziemnymi zbiornikami do współczesnej wsi. Powyżej fontanny schodzi się po schodach ku odkopanemu fragmentowi Drogi Lechajońskiej, niegdyś głównej drogi do miasta. Liczyła ona 15 metrów szerokości, była wykładana marmurem i wyposażona w kanały ściekowe; używano jej przez całe stulecia, dzisiaj prowadzi do wyjścia z terenu wykopalisk.

Największą atrakcją Koryntu są ruiny Świątyni Apollina z V w. p.n.e. Siedem prostych, surowych kolumn doryckich — pamiętających jeszcze antyczną Grecję — stoi nieco powyżej poziomu forum, po bokach widać fundamenty jeszcze jednego rynku i łaźni. Dalej na zachód znajduje się miejscowe muzeum z obszerną kolekcją przedmiotów codziennego użytku, interesującymi mozaikami rzymskimi i (na zewnątrz) fryzem przedstawiającym prace Herkulesa, z których kilka wykonał niedaleko stąd — w Nemei, Stymfalii i Lernie. Korynt związany jest też z mitologią przez postać Edypa, który, nim powędrował do Teb, spędził tu dzieciństwo, wychowywany przez przybranych rodziców.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.