Życie nocne i rozrywki

Zimą po zmroku życie toczy się głównie w uliczkach za nadbrzeżnym bulwarem Nikis oraz w kilku teatrach i salach koncertowych w rejonie Białej Wieży. Dużo barów i klubów znaleźć można przy Proksenou Koromila i Lori Margariti — dwóch wąskich alejkach nie opodal morza, przechodzących jedna w drugą. Latem wszyscy przenoszą się do eleganckich lokali położonych przy drodze do Kalamarii, wzdłuż morza ; wieczorami między Łukiem Galeriusza a nabrzeżem, na zamkniętej dla samochodów Dimitriou Gounari, przechodzącej przez Platia Navarinou, odbywa się wita (bal).

Bary i kluby

Zythos, Katouni 5, koło przystani promowej. Winiarnia i ouzeri podobna bardziej do pubu; jak sama nazwa wskazuje („zythos” to po grecku „piwo”), można tu dostać mnóstwo świetnego piwa.

Tottis, Platia Aristotelous 3. Klasyczny „lokal, który należy zobaczyć”; tyleż ouzeri, co bar. Mandragoras, Mitropoleos 98. Duży, elegancki bar z winem i meze, prowadzony przez faceta, który dwa razy wygrał na loterii. Zamkn. latem. Yuri’s, Pavlou Mela 2. Zakąski i drinki; klientela młodsza niż w Mandragoras. Jack Daniels, róg Proksenou Koromila i Mitropolitu Iosif. Pub-bar typowy dla tej części miasta.

Banał Entasis, Proksenou Koromila 29. Bar-kawiarnia; część klientów to homoseksualiści. Chic, Lori Margariti 5. Bar z pianinem, tylko dla kobiet. Zamkn. latem. Pirgos OTE, Tereny Targowe. Na pewno nie najelegantsze miejsce w mieście, ale za to z obrotową wieżą (pełny obrót w ciągu pół godz.) czynne aż do 2.00.

Imprezy

Zimą spektakle taneczne, koncerty i przedstawienia teatralne odbywają się zwykle w Kratiko Theatro (Teatr Państwowy) i Yassiliko Theatro (Teatr Królewski); oba znajdują się niedaleko siebie za Białą Wieżą. Latem imprezy odbywają się albo w Theatro Kipou (Teatr w Ogrodzie), koło Muzeum Archeologicznego, albo na wzgórzu, w Theatro Dhassous (Teatr Leśny), pośród sosen, w górnej części miasta. O każdej porze roku w Teatrze Państwowym można zaopatrzyć się w programy wszystkich spektakli.

Kina znajdują się głównie między Białą Wieżą a Łukiem Galeriusza; oprócz kin porno i kung-fu działają tu m. in. Aleksandros, Ethnikis Aminis 1, Anatolia, D. Gounari 55, Aristotelion, Ethnikis Aminis 2, Ellespondos, Angelaki 25, Esperos, Svolou 22, Ilisia, Pavlou Mela 8, Makedhonikon między Ethnikis Arpinis a Filikis Eterias, i Namrinon przy placu o tej samej nazwie. Kina letnie (pod gołym niebem) z powodu gwałtownie rosnących cen ziemi wyprowadziły się ostatnio z centrum Salonik; dosłownie jedyny wyjątek to Aleks przy Olimbou 106. W Salonikach nie ukazuje się żadne czasopismo kulturalne w języku angielskim na poziomie ateńskiej Athinoramy, repertuar trzeba więc sprawdzać albo na miejscu, albo — jeśli zna się język — w dziennikach greckich.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.