Faistos

Pn.-sb. 8.00-19.00, nd.8.00-18.00; 300 dr.

Pałac w FAISTOS został odkopany przez Włocha Federico Halberrę, (odpowiedzia­lnego również za wczesne prace w Gortynie) prawie dokładnie w tym samym czasie, gdy Evans pracował w Knossos. Trudno o bardziej odmienny sposób prowadzenia wykopalisk. Tutaj, pod nadzorem konserwatywnych archeologów, rekonstrukcja posunięta była do minimum. Odkryto jedynie gołe fundamenty i mury, które wystają co najwyżej kilkadziesiąt centymetrów ponad ziemię. Powoduje to, iż pomimo pięknego położenia z widokiem na równinę Messara, pałac w Faistos nie przykuwa natychmiast uwagi oglądających, jak te w Knossos czy Malii. Większość wykopalisk jest ogrodzona i oprócz olbrzymiego, centralnego dziedzińca, niemożliwe jest wyobrażenie sobie jak pałac w rzeczywistości wyglądał. Plan okazuje się prawie równie skomplikowany jak ten w Knossos, lecz nie ma żadnych rekonstrukcji pobudzających wyobraźnię.

Ciekawe są spekulacje na temat położenia pałacu. Został on wybudowany w połowie stoku wzgórza, a nie na równinie poniżej. Bez wątpienia nie spowodowały tego względy militarne, gdyż nie jest to dobra pozycja obronna. Wśród możliwych powodów rozważa się chęć symbolicznego wywyższenia się nad chłopami oraz względy zdrowotne. Najprawdopodobniej jednak chodziło o piękny widok — Psilo­ritis na północy i rozległe równiny z górami Lasithi poza nimi na wschodzie. Patrząc w stronę szczytu Psiloritis można zauważyć czarną plamkę — wejście do jaskini Kamares.

Będąc tutaj dostrzega się uderzające podobieństwo między Faistos a innymi pałacami. Te same olbrzymie rzędy dzbanów przeznaczonych do magazynowania różnych produktów, ogromny dziedziniec z monumentalnymi schodami i pozos­tałościami teatru. Obiektem charakterystycznym tylko dla Faistos jest trzeci dziedziniec, w środku którego znajdują się resztki pieca używanego do wytopu metali. Wydaje się, iż wschodnia część pałacu była siedzibą wielu rzemieślników — stolarzy, garncarzy. Pałac był znacznie skromniej ozdobiony od tego w Knossos. Nie ma, na przykład, żadnych malowideł ściennych.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.