Starożytna Lerna

Starożytna LERNA (codz. od 8.00 do zachodu słońca) oddalona jest o 10 km na południe od Argos i 15 km na południowy zachód od Nafplionu. Najbliższą wsią jest MILI u podnóża góry Pontinous, gdzie przy czynnych praktycznie całą dobę budkach z souvlaki zatrzymują się autobusy z Tripoli do Koryntu.

Kawałek dalej wąska oznakowana dróżka prowadzi do ruin, położonych w pobliżu morza i otoczonych gajem pomarańczowym. Miejsce wprost idealnie nadaje się na biwak.

Strażnik, nie przyzwyczajony do turystów, czasem oprowadza po tej ważnej osadzie z epoki brązu. Dzięki pracom wykopaliskowym w latach pięćdziesiątych ustalono, że jest to jedna z najstarszych osad ludzkich na terenie Grecji, założona już ok. 4000 lat p.n.e. Oglądać można ruiny domu z okresu neolitu oraz znakomicie zachowany mur obronny z końca trzeciego tysiąclecia p.n.e.

Kolejny wielki budynek przy północnym krańcu był przypuszczalnie pałacem, na którego ruinach ok. 2200 r. p.n.e. wzniesiono jeszcze większą i ważniejszą budowlę znaną jako Dom z Dachówkami. Był to być może również pałac królewski, którego nazwa wzięła się od licznych znalezionych wewnątrz dachówek z terakoty. Jest to najstarsze odkryte zastosowanie tego typu pokrycia dachu. Dach zawalił się ok. 2100 r. p.n.e., w wyniku pożaru, wywołanego albo uderzeniem pioruna, albo umyślnym podpaleniem jakichś napastników. Dom, o długości 25 m i szerokości niemal 10 m, jest największą budowlą prehelleńską odkopaną w Grecji na lądzie stałym. Symetrycznie rozlokowane niewielkie pomieszczenia (otaczające większe wewnątrz) chroni dziś zadaszenie; widać wyraźnie resztki schodów prowadzących niegdyś na całkowicie zniszczone piętro. Ściany, wzniesione na kamiennych fundamentach z suszonej na słońcu cegły, były pierwotnie pokryte tynkiem. Przypuszcza się, że pałac nawet po zniszczeniu pełnił jakieś rytualne funkcje, o czym świadczą znalezione tu dwa mykeńskie groby szybowe z ok. 1600r. p.n.e. Inne ślady dowodzą, że ludzie przebywali tu aż do końca epoki mykeńskiej.

Założyciele i pierwsi mieszkańcy Lerny nie byli Grekami. Pewne podobieństwa do rzeźby i architektury współczesnej Anatolii sugerują, że pochodzili z Azji, ale nadal pozostaje to raczej w sferze hipotez. Przedmioty znalezione na terenie wykopalisk dowodzą natomiast, że mieszkańcy Lerny parali się handlem w rejonie Morza Egejskiego i na terenie niemal całego Półwyspu Bałkańskiego, uprawiali te same zboża, jakie wysiewa się obecnie w Argolidzie, i hodowali zwierzęta, które dostarczały im wełny, skór i pożywienia. Eleganckie sosjerki z terakoty i „łyżeczki do herbaty” świadczą o wyrafinowanej kuchni. Skarby te oglądać można w Muzeum Archeologicznym w Argos.

Według mitologii w Lernie Herkules wykonał swą drugą pracę, którą było zabicie dziewięciogłowej Hydry. Z legendą w jakiś sposób wiąże się zapewne fakt, iż na pobliskich bagnach do dzisiaj żyją tysiące węgorzy.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.