Akropol

Czynny pn.-pt. 8.00-19.00/17.45, sb. i nd. 8.30-15.00. (Muzeum czynne pn. 10.00-15.00, wt.-nd. 8.30-15.00); wstęp na Akropol i do muzeum 1500dr, studenci 750dr.

Wzgórze Akropolu, zwieńczone ruinami Partenonu, to jeden z archetypów cywilizacji europejskiej, nic więc dziwnego, że przy pierwszym spotkaniu jest tyleż objawieniem, co czymś doskonale znanym. Perykles chciał, by świątynia stała się wspaniałym, charakterystycznym elementem krajobrazu, „Szkołą dla Hellenów” i symbolem imperialnej wielkości miasta — i jako taka faktycznie zasłynęła w starożytnym świecie. Jednak nawet Perykles nie mógł przewidzieć, że jej ruiny będą kiedyś symbolizować narodziny cywilizacji Zachodu i przyciągać, przeszło dwa tysiąclecia później, trzy miliony turystów rocznie.

Jak pisze Donald Horne w The Great Museum, jest rzeczą wątpliwą, by ruiny równie silnie oddziaływały na zwiedzających, gdyby zachowały więcej ze swej dawnej wspaniałości, gdyby Partenon „przykryty był dachem i nie przywoływał współczes­nego stereotypu kształtu wyłaniającego się z surowego kamienia”, lub gdyby „przywrócić mu oryginalne kolory czerwieni, błękitu i złota i ustawić na powrót ogromny, paradny posąg Ateny, obwieszony bransoletami, pierścieniami i naszyj­nikami”. Nie sposób jednakże nie odczuwać zdumienia, patrząc na te pradawne ruiny z położonego poniżej miasta .

Najefektowniej Partenon prezentuje się od strony ulicy Eolou, dla której stanowi centralny punkt horyzontu. Zdecydowanie warto też zobaczyć świątynię z cichych sosnowych zagajników na okolicznych wzgórzach: Likavitos, Arditos i Filopappou.

DOJŚCIE

Główne dojście do ruin to ścieżka prowadząca ponad Odos Dioskouron, w miejscu, gdzie łączy się ona z Theorias przy północno-zachodnim rogu Plaki. Dwie inne drogi — znacznie lepiej nadające się do schodzenia — prowadzą jedna przez starożytną Agorę (wejście przy Adrianou, E2, zob. str. 66), druga od strony południowej, ścieżką obok Odeonu Heroda Attyka. (F2).

Propyleje i świątynia Nike Apteros

Obecnie, tak jak i w przeszłości, na Akropol wejść można tylko od*jednej strony? z tarasu nad Agorą. Tędy w czasach antycznych prowadziła stroma Droga Panatenajska kończąca się przy masywnej, monumentalnej podwójnej bramie, zwanej Propylejami; współczesny szlak jest łagodniejszy, biegnie; zakosami przez bramę rzymską (Brama Beule’go), wzniesioną w trzecim stuleciu naszej ery.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.