KORYNT I ARGOLIDA

Do nowoczesnego Koryntu na Peloponezie prowadzi z Aten droga szybkiego ruchu przez Elefsis i Kanał Koryncki. Autobusy i pociągi kursują na tej trasie przynajmniej raz na godzinę. Te pierwsze zatrzymują się po drodze nad samym kanałem (zob. dalej). Inna — bardzo atrakcyjna — trasa na półwysep, to podróż na pokładzie promu lub wodolotu Flying Dolphin. Prowadzi ona z Pireusu przez Wyspy Sarońskie do portów Ermioni, Portohelion i Nafplion.

Region leżący za Koryntem to Argolida; nazwa wzięła się od miasta Argos, które w czasach antycznych odgrywało tu dominującą rolę. Na tym niewielkim półwyspie, wokół którego biegnie główna droga z Koryntu na południe, znajduje się więcej zabytków starożytności niż w jakimkolwiek innym rejonie Grecji. Nie dalej jak o godzinę jazdy od siebie leżą forteca Agamemnona w Mykenach, wspaniały teatr w Epidauros i pomniejsze ruiny w Tyrynsie, Argos i Lernie. Nietrudno zgadnąć, że do tych miejsc—a także do rzymskich ruin starożytnego Koryntu — ściągają prawdziwe tłumy; w szczycie sezonu najsensowniej zwiedzać wszystko albo wcześnie rano, albo późnym wieczorem.

Kto znuży się chodzeniem po ruinach, może wypocząć w niedużym, eleganckim Nafplionie lub jednej z kilku całkiem sympatycznych nadmorskich miejscowości wypoczynkowych. Natomiast najlepszych plaży szukać należy wzdłuż drogi z Argos na południe—w Astros, Tiros, Leonidionie. Miejscowości te geograficznie leżą poza Argolidą, ale najłatwiej dostać się do nich autobusem z Argos lub wodolotem Flying Dolphin z Nafplionu (tylko latem), Portochelionu lub wyspy Spetse (Spetses). Wodoloty Flying Dolphin kursują aż na południe, do bizantyńskich ruin w Monemvassi.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.