Do plaży Vai

Plaża Vai, tak jak Knossos i płaskowyż Lasithi, znajduje się na prawie każdej liście wycieczek kreteńskich biur podróży. Przez lata miejsce to było niezwykle popularne wśród włóczęgów, obozujących tu na piasku. Ta podwójna rola sprawiła, iż nastąpił podział tłumu na dwa wrogie obozy. Trzeba przyznać, że jest to naprawdę wspaniała plaża i warto ją odwiedzić.

Sitię opuszcza się drogą biegnącą wzdłuż plaży. Wspinając się nad ciekawą linię brzegową, dojeżdża się do rozwidlenia i dalej do Monastyru Topolou.Ponure wnętrza klasztoru mieszczą eksponaty przedstawiające historię oporu wobec najeźdźców i zupełnie nie przygotowują do widoku wspaniałego, ozdobionego kwiatami wewnętrznego krużganka. Ubrani w niebieskie habity mnisi, starają się trzymać z daleka od tłumów, jakkolwiek można dyskretnie oglądać ich cele i refektarz .W kościele znajduje się jedno z arcydzieł sztuki kreteńskiej, XVIII-wieczna ikona Panie, Jesteś Wielki (na zewnątrz można kupić jej bardzo drogie reprodukcje).

PLAŻA VAI jest słynna głównie ze swych palm. Nagłe pojawienie się ich gąszczu powoduje pewnego rodzaju egzotyczny szok. Leżąc na piasku wczesnym rankiem, trudno się pozbyć wrażenia, że jest to jedna z karaibskich wysp. Podczas dnia plaża wypełnia się tłumem. Podobnie jak wszędzie, ostrzeżenie: „Kemping prawnie zakazany”. Tym razem władze starają się to egzekwować, a większość biwakujących wspina się na południowy lub północny cypelek. Jeśli śpisz pod gołym niebem, pilnuj rzeczy —jest to chyba jedyne miejsce na Krecie, gdzie pojawia się przestępczość. Przy plaży jest droga tawerna i kawiarnia oraz toalety i prysznice. W ciągu dnia można znaleźć trochę więcej samotności, wspinając się na skały lub płynąc na jedną z mniejszych plaż otaczających Vai. ITANOS, 20 minut spacerem w kierunku północnym, ma kilka maleńkich plaż i skromne ruiny z epoki klasycznej.

PALEKASTRO (Palaikastro), ok. 9 km na południe, z wielu powodów jest lepszym miejscem do zatrzymania się. Chociaż plaże są bez porównania gorsze, znajdziesz tu kilka skromnych pokoi i restauracji oraz mnóstwo miejsca, gdzie można biwakować unikając zgiełku (do morza jest kilka kilometrów polną drogą w dół). Z Palekastro droga na południe prowadzi do Zakros.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.