Okolice Rethimnonu i Arkadii

Ze wszystkich krótkich wycieczek z Rethimnonu, ta najbardziej popularna, jest równocześnie najbardziej ciekawą — zwiedzanie klasztoru Arkadii (Moni Arkadi) (codz. 6.00-20.00), odległego o 25 km na wschód od miasta. Przepięknie położona u podnóża pasma Psiloritis, Arkadia jest również czymś w rodzaju kreteńskiej narodowej świątyni. Podczas powstania przeciw Turkom w 1866 roku klasztor stał się prawdziwą warownią, w której setki powstańców wraz z rodzinami znalazły schronienie. Po dwóch dniach walki, widząc nieuchronność klęski, obrońcy wysadzili magazyn z prochem w momencie wkraczania Turków do klasztoru. Zginęły setki (niektórzy mówią o tysiącach) zarówno Kreteńczyków, jak i Turków. Tragedia ta przyczyniła się do wzrostu sympatii dla sprawy niepodległości Krety. Obecnie można zajrzeć do pozbawionej dachu krypty, gdzie miał miejsce wybuch i pospacerować po reszcie dobrze utrzymanego obiektu. Zachował się tu XVI-wieczny kościół rokokowy, który jest jedną z najpiękniejszych weneckich budowli na Krecie. W innych budynkach umieszczono małe muzeum poświęcone obrońcom wiary chrześcijańskiej. Do klasztoru można się łatwo dostać z Rethim­nonu autobusem komunikacji publicznej lub z wycieczką.

Georgioupoli, jezioro Kourna i szlak zachodni

Główna droga prowadząca z Rethimnonu na zachód początkowo wspina się ponad skalistą linię wybrzeża, aby (po ok. 5 km) zejść nad morze, a następnie biec wzdłuż piaszczystej plaży przez kolejne 7 kilometrów. Pojedynczy hotel lub kemping oferują swoje usługi, lecz ponadto nie ma tu niczego poza rzadkimi krzakami pomiędzy drogą a wietrzną plażą. Jeśli masz własny pojazd, znajdziesz tu mnóstwo, zwykle pustych miejsc, gdzie można się zatrzymać i popływać — uważaj jednak na silne prądy. Jedyną bazą gdzie można zatrzymać się na dłużej jest GEORGIOUPOLI, przy samym końcu, gdzie plaża jest czysta, szersza i bardziej oddalona od drogi. Jest to dość znane miejsce, ale nie rozbudowane, ma kilka hoteli i innych miejsc noclegowych, raczej pełnych w sezonie. Jeśli szukasz spokojnej, lecz niezbyt cichej przystani, to nie trafiłeś najgorzej. Większość pokoi znajduje się w okolicach głównego placu oraz wzdłuż ulicy wiodącej w stronę plaży. Nieco w głębi lądu leży w płytkiej niecce jedyne jezioro Krety — Kourna. Nad brzegiem stoi tawerna wynajmująca pokoje. Poszukać można też w pobliskiej miejscowości MOUR1.

Poza Georgioupoli główna droga odchodzi od morza i nadmorskich miejscowości i biegnie poza Vamos. Obiega więc półwysep Drapano, ze wspaniałymi widokami na szafirową zatokę Soudas, parę cichych plaż i miejsce, w którym rozgrywała się akcja Greka Zorby — KÓKKINO HORIO. Miejscowość ta oraz pobliska PLAKA rzeczywiście wyglądają jak z pocztówki, ale KEFALAS, wewnątrz wyspy — przewyższa obie. Na północnym wybrzeżu plaże znajdują się w ALMIRIDZIE i w KALIVES oraz pomiędzy nimi. W obu miejscowościach jest możliwość wynajęcia apartamentów. Almirida to miłe miejsce na postój i zjedzenie lunchu.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.