Południowo-wschodnia część wyspy

Komunikacja publiczna z Sami na południowy wschód nie dociera. Żeby dojechać do Skali lub Poroś trzeba dotrzeć do Argostoli i tam się przesiąść: jest 5 autobusów dziennie do Skali i 3 do Poroś. Własnym samochodem można urządzić atrakcyjną przejażdżkę mniejszymi drogami z Sami do Poroś. W 80 % są to polne drogi, lecz da się je pokonać dobrym mopedem. Drogowskaz jest po lewej stronie tuż przed jaskinią Drogarati.

Poroś

POROŚ to jedna z pierwszych miejscowości na wyspie, w której pomyślano o turystyce i zorganizowano najkrótsze i bardzo popularne połączenie promowe z lądem (do Killini na Półwyspie Peloponeskim, w sezonie 3 promy dziennie). W Poroś jest wiele biur zagranicznych firm turystycznych, także trochę pokoi dla turystów indywidualnych, ale w zasadzie sama miejscowość niewiele się zmieniła. Domy stoją na ciemnozielonych stokach wzgórz, jest długa plaża, osobna przystań dla łódek, a w pobliżu ocienione zatoczki — Poroś jest więc bardziej atrakcyjnym miejscem niż Sami.

Z Poroś do Skali wiedzie kręta polna droga pokonując 12 km wzdłuż skalistego wybrzeża. Skala to najbardziej wysunięty na południe punkt wyspy. Trasa ta jest piękna i spokojna, po drodze prawie nie widać domów, jedynie małą kapliczkę 3 km przed Skalą, a obok ruiny rzymskiej świątyni.

Skala

W ostatnim wydaniu angielskim tego przewodnika SKALA została nazwana obiecującą miejscowością letniskową. Obecnie stała się nią już na dobre i trzeba przyznać, że napływ turystów pomógł ożywić tą miejscowość — powstały restauracje, bary i sklepy. Na północnym skraju miasta, naprzeciw hotelu Skala przy ulicy Odiseas znajdują się ruiny rzymskiej willi z pięknymi, misternymi mozaikami. Latem niełatwo znaleźć pokój, ponieważ brytyjskie biura podróży rezerwują wszystkie kwatery zarówno w hotelaćh jak i domach prywatnych. W ostateczności można zapytać o nocleg w małym Urzędzie Gminy (Koinotiko Grafeio) przy głównej ulicy, albo jechać 3 km do wioski RATZIKLI, leżącej przy drodze do Argostoli, trochę dalej od morza.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.