Inousses

Stali mieszkańcy INOUSSES to również kilkaset osób, czyli prawie dwa razy mniej niż przed wojną. Wyspa ta ma jednak inną historię niż Psara. Przez wiele pokoleń wywodziły się stąd bogate rodziny kupieckie, a najbogatszy grecki armator na świecie Kostas Lemos urodził się właśnie tutaj. To pomaga wyjaśnić obecność, na tak skromnej wyspie, okazałych willi i zawijających latem jachtów.

Tylko w piątek i w sobotę można tu przyjechać na jeden dzień z Hios. Przez resztę dni tygodnia prom przybija o 16.00, a odpływa następnego ranka. U wylotu pilnie strzeżonej zatoki są małe wysepki z kościołami. Jedyne miasto na wyspie jest zaskakująco duże, położone na wzgórzach i w dolinach. Choć podobno jest bogate, wygląd ma bezpretensjonalny i przypomina tureckie miasto Ildir po drugiej stronie cieśniny. Domy są w różnych stylach — lokalnym i skromnym neoklasycystycznym. Dwa hotele: Thalassoporos i Prasonisia również są dość skromne, gdyż większość przyjezdnych i tak nocuje w swych dawnych domach rodzinnych. Zjeść można w kilku prostych tawernach. Jedna jest nad morzem, inne na wzgórzu. Drinki wypić można w kafenionach i barach na przystani. W Inousses jest poczta, telefony (OTE) i — oczywiście — bank.

Reszta wyspy, a przynajmniej południowe stoki, jest zielona, spokojna i dobrze zagospodarowana. Nie ma źródeł, woda pochodzi więc ze studni ze słodką i słonawą wodą. Morze jest tu bardzo czyste i spokojne przy osłoniętym brzegu. Takie ukryte plaże to Farkero.na wschód od portu, lub Zepaga, Bilali i Kastro (5, 20 i 30 minut pieszo). Tak jak na Psarze, przy żadnej plaży nie ma tawerny.

Przy końcu drogi, za Kastro stoi trochę makabryczny klasztor Evangelismos, ufundowany przez rodzinę Pateras — morskich magnatów. Wewnątrz znajdują się zmumifikowani zwłoki niedawno kanonizowanej córki Irini, która chciała umrzeć na raka zamiast swego nieuleczalnie chorego ojca Panagosa. Modlitwy te zostały wysłuchane ze względu na jej cnotę i pobożność. Ojciec też jest tutaj pochowany — żył kilka lat dłużej niż Irini. Przeoryszą klasztoru i przełożoną kilkunastu nowicjuszek jest pani Pateras.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.