Obrzeża miasta: lasy i plaże

Na weekend najlepiej uciec z Salonik na trójpalczasty Półwysep Chalcydycki. Jednakże dojazd do najlepszych plaż trwa zwykle dłużej niż jeden dzień. Kto chciałby po prostu odpocząć nieco od wielkomiejskiego zgiełku, może wybrać się do którejś z okolicznych wiosek lub też zwiedzić przedmieścia.

Panorama i Hortiatis

Główną atrakcją PANORAMY, położonej na zboczu wychodzącego na miasto wzgórza, 12 km na wschód, są —jak sama nazwa wskazuje — wspaniałe widoki . Salonik i zatoki. Oprócz tego jest tu też sporo kawiarni, tawern i zakoroplastii, z których najbardziej znanym jest Elenidhi-To Ariston specjalizujący się w lokalnym przysmaku trigona (trójkątne ciasteczka z nadzieniem), cudownych dondurma (turec­kie lody) i salepi (napój produkowany z nadziemnej części korzenia brchis mascula). Dojazd do wsi autobusem # 59 z Platia Dikastirion lub taksówką (niedrogo).

Jeszcze większą oazą spokoju jest HORTIATIS (Chortiatis), 11 km dalej, położona w okolicy zwanej Hilia Denda (Tysiąc Drzew). Dojazd autobusem # 61 z Egnatia. I tutaj podziwiać można piękną panoramę Salonik, zjeść coś w którejś z kilku niezłych restauracji lub wybrać się na spacer wśród sosen.

Plaże

Aby popływać w morzu, trzeba udać się dość daleko od Salonik i mocno zanieczyszczonej, cuchnącej zatoki. Najlepiej pojechać na południowy zachód w stronę Katerini i plaż poniżej Olimpu (drogą szybkiego ruchu) lub na północ, w stronę Półwyspu Chalcydyckiego.

Kto chciałby jedynie zjeść coś nad brzegiem morza, może lokalnym autobusem # 69 lub # 72 wybrać się w podróż wokół zatoki. Autobus # 69 kursuje do wsi PEREA (kemping i niezły, niedrogi grill O Fotis), AGIA TRIADA (następny kemping i pokoje do wynajęcia) lub NEA MIHANIONA — niewielkiego kurortu z niezłymi tawernami nad brzegiem morza i raczej podłą plażą. Autobus # 72 jedzie trochę dalej, do wsi ORMOS EPANOMIS z lepszą plażą i trzecim , drogim, kempingiem EOT. Pierwszym miejscem, w którym morze wydaje się nieco czyściejsze, jest dopiero NEA KALLIK- RATIA, oddalona o godz. jazdy od nowego dworca autobusowego.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.