Poroś

Poroś (gr. „bród”) dzieli od lądu przesmyk 400-metrowej szerokości. W zasadzie nie jest to normalna wyspa. Padła więc ofiarą zorganizowanych grup, a ponieważ leży blisko Pireusu, w weekendy przeżywa najazd ateńczyków. Nie jest ju^dzika, plaże są nieliczne i nieładne, zwłaszcza w porównaniu z sąsiednią Eginą i Spetses. Stolica wyspy ma więcej uroku i ciekawą topografię. Poroś to właściwie dwie wyspy oddzielone kanałem: Sferia (z miastem Poroś) i większa Kalavria. W jednym z lokalnych przewodników napisano, że kanał ten przywodzi na myśl Wenecję. Jest to chyba jednak odczucie tylko autora tego tekstu.

Z Poroś kursują regularne promy i wodoloty do Pireusu oraz na pozostałe wyspy Zatoki Sarońskiej, a kaiki pływają do portu Galatas na Peloponezie. Można więc urządzić interesujące krótkie wycieczki do gajów cytrynowych w Limonidassos, starożytnej Triziny (Trojzena) i „Diabelskiego Mostu”, dalej do Nafplio lub na przedstawienia dramatu antycznego w wielkim teatrze Epidauros.

Miasto Poroś

Promy z wysp Zatoki Sarońskiej lub z Galatas przybijają do POROŚ, jedynego miasta na wyspie, które leży na stromych zboczach wulkanicznego półwyspu Sferia. Port i miasto pięknie wyglądają od strony morza, a nabrzeże i kawiarenki są dość ruchliwe. Nie ma tu żadnych miejsc do zwiedzania poza małym Muzeum Archeo­logicznym (pon.-pt. 9.00-15.00; wstęp wolny) z wystawą na temat Triziny.

W znajdujących się przy nadbrzeżu dwóch biurach podróży Family Tours i Takis Trawel  można wymienić pieniądze, kupić >mapę wyspy oraz znaleźć nocleg w kwaterach prywatnych.

Jeżeli szukacie sami, to lepsze miejsca są przy ulicach biegnących w górę, za wieżą zegarową. Ceny są zwykle dość wysokie. Większość hoteli znajduje się na Kalavrii, po drugiej stronie kanału. Nie zachęcamy do obozowania na wyspie’, zresztą nie ma wyznaczonego kempingu.

Inne ważne punkty przy nadbrzeżu to kilka wypożyczalni rowerów i mopedów (można je też zabrać łodzią na ląd), bank poczta i antykwariat Anita. Jeżeli ktoś chce obejrzeć sztukę lub tylko zwiedzić Epidauros, niech zapyta w biurze podróży o wycieczki. Jest to najtańsze wyjście.

Do dobrych restauracji przy przystani należą Grill Oasis i Ta Dilina, droższa jest tawerna Three Brothers w centrum, jednakże można ją polecić.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.