Wyspa Kithira

Samotną wyspę Kithira, na południe od Peloponezu, tradycyjnie zalicza się do Wysp Jońskich. Jej historia związana jest z Wenecjanami, a później Brytyjczykami. Za czasów tych pierwszych zwana była Cerigo. W tym miejscu podobieństwa z resztą archipelagu w zasadzie się kończą. Pod względem architektury — bielone wapnem ściany i płaskie dachy — wyspa przypomina bardziej Cyklady, choć może dałoby się też dostrzec na niej pewne wpływy weneckie. Odmienny jest także krajobraz, zdominowany przez pokryte dzikimi krzewami wzgórza i poprzecinane głębokimi wąwozami wrzosowiska.

Po wojnie mieszkańcy wyspy masowo emigrowali albo do Aten, albo do Australii, tak że zaczęto nawet nazywać Kithirę wyspą emigrantów. Porzucone pola zarosły, a wsie nieraz całkowicie się wyludniły. Place są w nich puste, zaś szkoły i kafeniony zamknięte na cztery spusty. Kithira nigdy nie była wyspą bogatą, ale w przeszłości, podobnie jak Monemvassia, miała spore znaczenie strategiczne i gospodarcze, które tak samo utraciła z chwilą odzyskania przez Grecję niepodległości i otwarcia Kanału Korynckiego. Obecnie wyspa podniosła się nieco na nogi dzięki turystyce, ale większość pojawiających się tu latem gości to Grecy, zwłaszcza j. Australii, . przyjeżdżający w odwiedziny do rodzin. Tym nielicznym obcokrajowcom, jacy docierają na Kithirę, wyspa wydaje się istną oazą spokoju z pięknymi, nie zniszczonymi cywilizacją plażami.

Podróż i komunikacja

Większość promów i wodolotów z Pireusu czy Neapolis na Peloponezie przypływa do portu w AGIA PELAGIA w północnej części wyspy. Płynąc z Githionu lub Kastelli na Krecie, zazwyczaj ląduje się na południu, w KAPSALI, w pobliżu stolicy Kithiry, HORY. W obu przystaniach można zwykle złapać taksówkę, nie należy natomiast liczyć na transport publiczny — latem autobus kursuje ledwo raz dziennie z Agia Pelagia przez Potamos i Horę do Kapsali i z powrotem. Poza sezonem pełni funkcję autobusu szkolnego; komu nie przeszkadza towarzystwo szkolnej dziatwy, może zatrzymać go machnięciem ręki.

Żeby podróżować autostopem, trzeba mieć sporo cierpliwości, samochodów jeździ tu bowiem niewiele, nawet na głównej drodze z Hory do Potamos. Do większości miejsc na Kithirze, szczególnie plaż, trudno dotrzeć nie dysponując własnym środkiem lokomocji, warto więc wypożyczyć motorower, idealnie spraw­dzający się na tej wyspie, długiej na 30 i szerokiej na 15 km.

Lotnisko znajduje się w głębi wyspy, 8 km na wschód od Potamos; na przylatujących oczekują taksówki.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.