Tripol skrzyżowanie dróg

Główne drogi Peloponezu zbiegają się w Tripoli; większość turystów udaje się stąd albo na północ przez Arkadię w stronę Olimpii, albo na południe do Sparty i Mistry lub Kalamaty (zob. niżej). Na wschód ( wokół góry Ktenias) droga prowadzi przez Lernę do Argos i Nafplionu. Na zachód można stosunkowo szybko dojechać do wybrzeża drogą do Kiparisii obok romantycznych ruin starożytnego Megalopolis.

Tripoli to również przystanek peloponeskiej kolei, której tory wiją się z Koryntu i Argos do Kipefrisii i Kalamaty. Posiadacze biletów wielo przejazdowych mogą ulec pokusie przejazdu pociągiem do Tripoli i łapania tu autobusu do Sparty. Pomysł nie jest najlepszy, ponieważ autobusy z Argos do Sparty zazwyczaj przejeżdżają przez Tripoli z kompletem pasażerów. Lepiej przeto całą drogę odbyć autobusem do Sparty, bądź też wodolotem do Monemvassi.

Tripoli

Stolica Arkadii tylko z nazwy przypomina libijski Trypolis. TRIPOLI to wielkie, nowoczesne miasto z jednymi z największych w Grecji koszarami wojskowymi. Turysty nie zwali tu z nóg ani jakieś szczególne piękno, ani ciekawe zabytki. Średniowieczna Tripolitsa została doszczętnie zniszczona przez wycofujących się Turków podczas Powstania Greckiego; wcześniej wojska greckie pod dowództwem Kolokotronisa wyrżnęły w pień mieszkańców. Jedyne ciekawe miejsca w okolicy to rywalizujące ze sobą w starożytności miasta Mantinea na północy i Tegea na południu.

Dojazd do miasta, a następnie wydostanie się z niego mogą być nieco kłopotliwe. Główny dworzec autobusowy, z którego kursują autobusy do wszystkich miejscowo­ści w Arkadii i północnego Peloponezu, znajduje się na Platia Kolokotroni, jednym z głównych placów w centrum. Autobusy do Patras, Mesenii (Messene), Kalamaty, na półwysep Mani, do Pilos i Sparty odjeżdżają sprzed kawiarni dokładnie naprzeciwko dworca kolejowego, na wschodnim krańcu miasta.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.