Karitena

KARITENA, wznosząca się ponad drogą z Megalopolis do Andritseny, wygląda dziwnie znajomo — i nic dziwnego: ten średniowieczny most nad rzeką Alfios (Alpheus) zdobi przecież banknot 5000 drachm. Jak w wielu arkadyjskich miastecz­kach na wzgórzach, i tutaj krzyżowały się wpływy frankońskie, bizantyjskie i tureckie (Wenecjanie na północ raczej się nie zapuszczali). Miasto założyli w VII w. Bizantyjczycy; kiedy w 1209r. przejęli je Frankowie, liczyło już sobie ok. 20 000 mieszkańców. Podczas stuletniego panowania Franków Karitena była stolicą rozległej baronii należącej do Geoffreya de Bruyeresa — wzoru cnót rycerskich, opiewanego w średniowiecznej balladzie „Kronika Morei”, i dosłownie jedynego frankońskiego władcy cieszącego się sympatią poddanych.

Obecnie mieszka tu zaledwie kilkaset osób, choć jeszcze w początkach tego stulecia liczba ta była co najmniej dziesięciokrotnie wyższa. Wjeżdżając do Kariteny można zatrzymać się na nowym moście nad Alfios i popatrzeć na sąsiedni średniowieczny most. Nie zachowała się co prawda jego środkowa część, ale i tak jest to nader frapująca budowla; w jednym z filarów tkwi niewielka bizantyjska kapliczka.

Od głównej drogi do wsi jedzie się trzykilometrową krętą odnogą. Od niewielkiego placu z kilkoma kawiarenkami w centrum Kariteny drogowskazy prowadzą do bizantyjskich kościołów Zoodohos Pigi z romańską dzwonnicą i Ajgos Nikolaos (po stronie zachodniej, w kierunku rzeki) z sypiącymi się freskami (prosić o klucze w kafenionie przy placu). Nieopodal placu znajduje się również zamek Frurio. wzniesiony przez Franków, a przez Turków wzbogacony wieżami.

W miasteczku czynny jest jeden hotel. Karitena, „powyżej i na prawo od górnego placu. Jest to hotel z ciepłą wodą po południu, świetnymi łóżkami (dużo koców, ponieważ noce bywają tu zimne) i kolacjami na życzenie. Można też wynająć pokój w dwóch innych miejscach: naprzeciwko poczty u’Stamaty Kondopoulo lub w bardzo komfortowych warunkach (kilometr za górnym placem) u Hristosa i Athalasji Papodopoulos, gdzie można też dostać wyborną kolację z winem.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.