Agiou Visarionos Dousikou

Klasztor Agiou Visarionos Dousikou przez okolicznych mieszkańców zwany Ai Visariss — wyróżnia się niezwykłym położeniem, wysoko (ok. 500 m) na zboczu góry Kozrakas. Niewielka społeczność mnichów ponad wszystko ceni sobie izolację: kobiety nie mają tu wstępu w ogóle, mężczyźni wpuszczani są z podejrzliwością, teoretycznie między 8.00 a 12.00 i 15.30 a 19.30. Do klasztoru idzie się przez most nad Partaikos (jak do Porta Panagia) i skręca w prawo, a zaraz potem w lewo na oznakowaną drogę, która prowadzi 4 km pod górę.

Klasztor założył w 1530r. Visarionos (Bessarion), mieszkaniec Pili; wewnątrz podziwiać można doskonały cykl fresków Tzortzisa — jednego z najważniejszych malarzy z góry Athos (Atos) — namalowanych w latach 1550-58 i ostatnio przywróconych do dawnej świetności. Freski, tak jak i cały klasztor cudem uniknęły zniszczenia w 1940 r., kiedy na dziedziniec spadły dwie włoskie bomby, które okazały się niewypałami.

Początkowo klasztor powstał na skale równie stromej jak Meteory, ale w latach sześćdziesiątych przepaść stopniowo zapełniono ogródkami warzywnymi i wybudo­wano nową drogę i bramę wjazdową. Stare wyciągi i drabina po wschodniej stronie, które pamiętają jeszcze pierwsze lata istnienia klasztoru, obecnie pełnią funkcje czysto dekoracyjne.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.