Brauron

Czynne codz. 8.30-15.00; muzeum tylko we wt., śr., sb. i nd., w tych samych godz.; 400 dr.

BRAURON to jedne z najciekawszych pomniejszych ruin w Grecji. Leżą tuż obok współczesnej wsi VRAVRONA (40 km od Aten), w podmokłej dolinie u stóp niskiego wzgórza zwieńczonego kaplicą. Okoliczne bagna rozbrzmiewają śpiewem ptaków, zagłuszanym nieco przez autobusy, przejeżdżające pobliską ruchliwą drogą.

W centrum ruin Świątyni Artemidy stoi potężna stoa. Był to główny ośrodek kultu tej bogini, założony, jak podaje legenda, przez Ifigenię (której „grób!’ znajduje się w pobliżu). Ifigenia, do spółki z bratem Orestesem, ukradła z Taurydy na Krymie drewniany posąg Artemidy (opowiada o tym tragedia Eurypidesa Ifigenia w Taurydzie) i zapoczątkowała jej kult w Grecji. Głównym elementem kultu bogini płodności był organizowany co cztery lata festiwal, obecnie owiany mgłą tajemnicy, w czasie którego przebierano małe dzieci w rytualne kostiumy niedźwiedzi.

„Stoa Niedźwiedzi”, w której przebywały dzieci oczekujące na uroczystość, została niemal całkowicie zrekonstruowana, podobnie jak kamienny most. Obie budowle pochodzą z V w. p.n.e.; znakomicie widać z nich całą, podmokłą nieco, okolicę. Mniej okazałe są ruiny samej świątyni, po której zachowały się jedynie schodkowe fundamenty; tuż obok przetrwało święte źródło, w którym obecnie pływają tysiące kijanek. Trochę dalej schody prowadzą do kaplicy z kilkoma uszkodzonymi freskami. Przedmioty znalezione na terenie świątyni oglądać można w muzeum, oddalonym nieco od ruin.

Podróżując do Wravrony za pomocą transportu publicznego od strony Aten, trzeba niestety kawałek drogi przebyć na piechotę. Autobus # 304 ze stacji metra Thissio (El) kursuje na przystanek zwany „Artemi”, z którego główną drogą idzie się jeszcze dwa kilometry aż do stoi oznaczonej kępką drzew pośrodku bagna (po lewej). Bardziej wpada w oko stojący nieco bliżej budynek muzeum. Częściej jeździ autobus # 305 z tej samej stacji, ale kursuje on do nadmorskiej wioski LOUTSA, 6 km na północny zachód. W okolicy czynna jest tylko jedna tawerna, I Artemis, usytuowana w pół drogi między przystankiem „Artemi” a ruinami; wspaniale widać stąd zatokę.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.