Starożytne Sikjon

W głębi lądu, w odległości sześciu kilometrów od KIATO (zob. wyżej) leży starożytne miasto SIKJON (SIKJONA), w którym — niesłusznie — pojawia się ledwo kilkudziesięciu turystów na rok. Aby się tu dostać, należy pojechać autobusem z Kiato (sześć dziennie; na trasie autobusu i pociągu z Koryntu) do wsi VASILIKO, położonej na skraju szerokiego nasypu równoległego do brzegu morza, a następnie przejść ok. 1 km.

W starożytności Sikjon zasłynął w VI w., za panowania bogatego i wpływowego tyrana Klejstenesa, który przez cały rok podejmował zalotników, ubiegających się o rękę jego córki. Po jego śmierci miasto znane było jedynie jako wierny sojusznik Sparty.

Pod koniec IV w. Demetrios Poliorketes przeniósł miasto na obecne miejsce z położonej niżej równiny. Sikjon zdobyło sławę miasta rzeźbiarzy, malarzyn i artystów, i kwitło aż do czasów rzymskich; to tutaj urodził się największy rzeźbiarz Aleksandra Wielkiego, Lizyp, tutaj też podobno wymyślono rzeźbione reliefy.

Ruiny

Droga z Vasiliko przecina teren wykopalisk, podzielony na kilka odrębnych części. Po prawej widać muzeum łaźni rzymskich (zamykane wieczorem), w którym wystawiono mozaiki gryfów z II/III w. n.e. Po lewej wznosi się większość gmachów, publicznych, z” teatrem i stadionem na zboczu wzgórza.

Wchodząc na teren głównych wykopalisk (wstęp wolny), naprzeciwko łaźni rzymskich, po lewej ma się fundamenty Świątyni Artemidy, na których w później­szych wiekach wzniesiono kościół. Dalej widać ślady po buleuterionie (budynku, w którym gromadziła się rada starszych) z pierwszej połowy III w. p.n.e. Najważniej­sze ruiny w tej części to Gimnazjum Kleiniasa w prawym dalszym rogu, u stóp wzgórza. Gimnazjum znajduje się na dwóch poziomach, niższy pochodzi z ok. 300 r. p.n.e., wyższy z czasów rzymskich.

W teatrze — większym niż w Epidauros — odkopano jedynie kilka pierwszych rzędów ławek, ale to wystarcza, by sobie wyobrazić całość. W górnej części wyrosły sosny; roztaczają się stąd piękne widoki na pozostałe ruiny, wieś Wasiliko, gaje cytrynowe i oliwne wokół Kiato oraz zatokę i góry w oddali.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.