Okolice Mitilini

Na południe od miasta, przy drodze na lotnisko można zobaczyć kilka baszt (pirgi) w miejscowościach HRISSOMALOUSSA i AKLIDIOU, pozostawionych przez . dziewiętnastowieczną szlachtę. Jednak najciekawsze pojedyncze obiekty to muzea w VARII. Muzeum Theofilos (wt.-niedz. 9.00-13.00 i 16.30-20.00; 100 dr) upamiętnia malarza-prymitywistę urodzonego w tej miejscowości. Sąsiednie Muzeum Teriade (wt.-niedz. 9.00-14.00 i 17.00-20.00) powstało według pomysłu innego syna tej ziemi, Stratisa Eleftheriadesa. Opuścił on wyspę w młodym wieku i wyjechał do Paryża. Nadał swemu nazwisku francuską formę Teriade i został sławnym mecenasem sztuki, przekonując wielu wiodących artystów XX wieku do uczestnictwa w swych przedsięwzięciach. Wystawy ukazują litografie, ryciny, drzeworyty i akwarele artystów tej klasy co Miro, Chagall, Picasso, Leger, Rouault czy Villon. Dzieła powstały z własnej inspiracji malarzy lub są ilustracjami utworów wybitnych poetów i pisarzy. Jest to zadziwiająca kolekcja, jak na tak małą wyspę. Obok muzeów znajduje się ruchliwy snack-bar.

Daleko za lotniskiem jest atrakcyjna plaża Agios Ermogenis przy podwójnej zatoce (najlepiej jechać autobusem miejskim do LOUTRY, a potem taksówką). W weeken­dy jest ona jednak zatłoczona, a ponieważ bezpłatna plaża w TSAMAKII jest nieciekawa, na kąpiel w okolicach Mitilini najlepiej wybrać się do Loutra Geras, 8 km główną drogą w kierunku Kalloni (codz. 8.00-20.00; 150 dr). Właśnie tego potrzeba nam po bezsennej nocy spędzonej na śmierdzącym promie. Trzy ozdobne krany doprowadzają letnią wodę do marmurowego basenu w sklepionym pomieszczeniu, są osobne sale dla mężczyzn i kobiet. Na samej górze budynku łaźni jest czynny w sezonie snack-bar-kawiarnia z widokiem na zatokę. Dla zagorzałych zwolenników kąpieli proponujemy pobyt w pobliskiej starej gospodzie.

Jadąc z Mitilini na północ wzdłuż morza nie dostrzega się ładnych plaż, lecz podróż w stronę Mandamados jest przyjemna ze względu na wspaniałe widoki cieśniny i wybrzeża Turcji. Wracać można okrężną drogą, by zobaczyć rzymski akwedukt w MORU lub większą ich liczbę (choć trudno je znaleźć) w PAMFILLI, PIRGI i THERMIS. Bardziej atrakcyjne są łaźnie w LOUTROPOLI THERMIS z basenami w sklepionych piwnicach. Często jeżdżą tam autobusy miejskie, lecz wcześniej trzeba zasięgnąć informacji, gdyż łaźnie są okresowo zamykane z powodu remontu.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.