Na wyspie

Patmos, jak twierdzi jeden lokalnie drukowany przewodnik, „jest wspaniałe dla tych, którzy wiedzą jak poruszać się w czasie i przestrzeni”. Ktoś podróżujący w bardziej konwencjonalny sposób może odkryć, że łatwiej poruszać się pieszo lub autobusem. Jest to jedna z najlepszych wysp na piesze wycieczki, z siecią ścieżek prowadzących prawie wszędzie. Na mocno eksploatowanym autobusie, który łączy Skalę z Horą, Kambos i Grikou, raczej nie można polegać.

Po wspaniałej atmosferze i widokach, plaże są kolejną główną atrakcją Patmos. Z Hory szlak prowadzi (40 minut) na południowy wschód do najbardziej piaszczys­tego fragmentu zatoki Grikou. Gorsza droga (2 godziny) prowadzi do o wiele lepszej plaży Psili Ammos, z jedną tawerną (pływa tu również kaikizt Skali). Więcej lepszych plaż jest na północy wyspy. Dochodzi się do nich starymi ścieżkami, które (z wyjątkiem niektórych wybrukowanych lub wiodących w poprzek wyspy) są równoległe do wschodniego wybrzeża.

Pierwsza plaża za Meloni, Agriolivadi, jest skalista, pokryta algami i bez zaplecza. Następna, Kambos, jest niewiele lepsza. Lecz dalej na wschód leżą bardziej kuszące: Vagia i Livadi Geranou. Z Kambos można skierować się na północ do zatoki Lambi, niezbyt odpowiedniej do pływania, gdy jest wiatr i fale, lecz sławnej z bogactwa

kolorowych kamieni. Obok w niewielkim osiedlu znajduje się parę tawern i pokoi. Jest to najbardziej wysunięty na północ port, skąd odpływają codziennie kaiki, w sezonie pływające bez przerwy wzdłuż wybrzeża.

Jak to zwykle bywa, wyspa najlepiej wygląda poza sezonem. Może tu być zimno w zimie, lecz spora grupa cudzoziemców mieszka tu przez cały rok. Tak więc życie nie zamiera zupełnie. Wielu z tych, którzy zatrzymują się tu na długo, wynajmuje dom w Lefkes, bogatej dolinie na zachód od Kambos, z pustą, miejscami dziką plażą. To właśnie tu, w późnych latach siedemdziesiątych i wczesnych osiemdziesiątych ulokowała się „komuna” New Age (Nowego Wieku), zanim została usunięta przez władze. Nie zabrakło jednakże chętnych, którzy wynajęli domy przez nią opusz­czone.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.