Z Pilos do Kiparisii

Plaże bezpośrednio na północ od Pilos — ciągnące się od wsi GIALOVA wzdłuż zatoki Woigdokilia — są nader reprezentatywne dla tego rejonu wybrzeża z kilkoma rozsypującymi się letnimi tawernami, laguną i wydmami. Na północ od tego miejsca, koło zakrętu w głąb lądu do KORIFASII i Pałacu Nestora, można przejść się pięknym szlakiem przez gaje pomarańczowe i oliwne; trasa biegnie dość blisko morza i umożliwia dostęp do odludnych plaż i nadmorskich wiosek.

Kto szuka jakiegoś w miarę przyzwoitego noclegu i czegoś więcej niż wiejski kafenion, powinien zajrzeć do Marathopoli bądź Filiatry. W MARATHOPOLI jest też długa plaża, bardziej skalista niż inne w tej części wybrzeża; na wprost leży wysepka Proti. Znaleźć tu można dwa pensjonaty, trochę pokoi do wynajęcia, kemping, Camping Proti, oraz dwie czy trzy tawerny czynne latem nad samym morzem. W FILIATRZE, gdzie droga ponownie łączy się z asfaltową szosą — i gdzie pojawia się autobus z Pilos i Kiparisji — noclegi oferują dwa hotele: Trifylia i, bliżej plaży, Limenariim — po sezonie taniej.

Zamek Fourniera

Kiedy wyspiarze z Kithiry emigrowali tłumnie do Australii, ich rodacy z nadmorskich wsi w rejonie Kiparisji bardziej upodobali sobie Amerykę; obecnie wielu mieszkańców tego rejonu to Amerykanie pochodzenia greckiego, którzy powrócili do ojczyzny po latach dorabiania się w Nowym Jorku czy New Jersey. Najbardziej znaną postacią wywodzącą się z tych okolic był zapewne były wiceprezydent Spiro Agnew (1968-73), zmuszony do rezygnacji za oszustwa podatkowe. Amerykaninem greckiego pochodzenia, który najbardziej zmienił oblicze rodzinnych stron, był jednakże niejaki Haris Furnaki, bardziej znany jako Harry Fournier, lekarz z Chicago, który powrócił tu w latach sześćdziesiątych i przystąpił do realizacji swych fantazji.

Najpierw skonstruował w Filiatrze ogrodową wersję wieży Eiffla, w nocy oświetlaną bajkowymi lampami, i model kuli ziemskiej z nowojorskiej wystawy Expo w 1964 r. Najambitniejszym projektem Fourniera był Kastro Ton Paramithis (Bajkowy Zamek), nad samym morzem.

Zamek wygląda nader ekscentrycznie, z białymi, betonowymi murami obronnymi zwieńczonymi wieżami oraz 10-metrowymi posągami Konia Trojańskiego, rumaka Posejdona (po jego bokach znajdują się wazony z kwiatami) i bogini Ateny. Wewnątrz (codz. 9.00-14.00 i 17.00-20.00; mocno stukać do bramy) eskorta prowadzi zwiedzających do galerii dzieł sztuki i poezji poświęconych bohaterom Powstania Greckiego.

Zamek usytuowany jest nad samym morzem, koło plaży Filiatra, ze wsi Filiatra (4 km na północ), prowadzi tu droga przez osadę AGRILI. Na pobliskiej plaży Filiatra można skorzystać ze skalistego kąpieliska, paru restauracji i Hotelu Limenari.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.