Od Matali do Lendas

Matala jest bez wątpienia najbardziej znaną plażą w prowincji Iraklionu, szeroko rozreklamowaną. Jest ona celem wielu wycieczek do sławnych grot, wydrążonych w klifach ponad przepiękną plażą. Te starożytne grobowce były do niedawna zamieszkiwane przez komunę hippisowską. Ciągle jeszcze można spotkać ludzi, którzy zapewniają, że to plaża wędrowców. Dziś nie jest to już prawdą. Obecnie miasto pełne jest zorganizowanych grup turystycznych i przedstawia się niesłychanie szacownie. Klify są oczyszczane i zamykane co wieczór.

Choć kilku osobom udaje się prześlizgnąć i spać na plaży lub na przyległym kempingu, miejsce to jednak radykalnie zmieniło swe oblicze. W ostatnim dziesięcio­leciu napłynęły tu tłumy, wybudowano hotele, dyskoteki i restauracje. Wczesnym popołudniem, gdy przyjeżdżają autokary z turystami spragnionymi kąpieli, plaże Matali „pękają w szwach”. Nie krytykujemy nadmiernie tego miejsca, bo jeśli przyjmie się je takim jakie ono jest — dość sporym miasteczkiem — można je uznać za więcej niż znośne. Gdy tłumy na plaży miejskiej, która jest naprawdę piękna, staną się zbyt uciążliwe, można w ciągu dwudziestu minut wspiąć się na skały (mijając groty, z których wiele jest zamieszkałych w lecie) i dotrzeć do kolejnego wspaniałego kawałka piasku, znanego lokalnie jako „Czerwona Plaża”. A wieczorami, gdy wycieczkowicze odjadą, można odwiedzić nadbrzeżne bary i restauracje, po­dziwiając malownicze zachody słońca.

Pozostałe problemy dotyczą cen i tłumów. Pokoje są tu drogie, a zarazem trudno osiągalne. Jedzenie jest dobre, lecz nie tanie. Najlepszym miejscem do szukania noclegu jest mała uliczka po lewej stronie od wjazdu do miasta, za olbrzymim hotelem Zwei Briider, w pensjonatach Matala View i Red Beach znajdziesz pokoje za przystępną cenę. Jeśli będą zajęte, to znaczy, że prawdopodobnie taka sytuacja jest wszędzie. Należy wrócić na główną drogę lub spróbować na kempingu przy plaży. W centrum miasta wiele jest miejsc, gdzie można zjeść i wypić — nie można ich nie zauważyć. To samo odnosi się do innych obiektów: sklepów, punktów wymiany pieniędzy, wypożyczalni samochodów i rowerów, biur podróży, poczty i biura OTE w tymczasowym budynku na parkingu za plażą.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.