Asklepiejon i Platani

Hipokrates słusznie jest czczony na Kos. Nie tylko nazwano jego imieniem drzewo, lecz również głównym eksponatem w muzeum jest jego posąg, a Asklepiejon (autobus miejski przez Płatani 8.30-14.30, do Płatani tylko 14.30-23.00; lub 45-minutowy spacer) jest główną atrakcją turystyczną. Sposoby leczenia opisane przez Hipokratesa i jego następców były stosowane jeszcze przed stu laty, a jego poglądy na metody i etykę lekarską wciąż mają wpływ na medycynę.

Asklepiejon, którego ruiny można zwiedzać (wt.-nd. 8.30-15.00; 600 dr) został w zasadzie wybudowany po śmierci Hipokratesa, lecz lepiej uwierzyć, że leczono tu zgodnie z jego nauką. Zarówno świątynia Asklepiosa (syna Apolla, boga zdrowia) i odnowione centrum leczenia, ze swoim wspaniałym tarasowym położeniem na zboczu góry, z widokiem na Anatolię, dowodzą zrozumienia przez pierwszych lekarzy wagi otoczenia terapeutycznego. Źródło wciąż dostarcza czystej, świeżej wody. Konkurencyjna szkoła medyczna znajdowała się w starożytnym mieście Knidos, na wybrzeżu Azji Mniejszej, na południowy wschód od Kos, w czasach kiedy utrzymywano więcej kontaktów przez morze niż obecnie.

Tuż pod ręką, przy drodze do Asklepiejonu, w dwuetnicznej wiosce PŁATANI, istnieje łagodna segregacja społeczna: ortodoksyjni Grecy zbierają się w samotnej kawiarni, podczas gdy muzułmańska większość spotyka się w trzech pozostałych kawiarniach mieszczących się przy skrzyżowaniu dróg. Te trzy knajpki podają wspaniałe, względnie tanie jedzenie w stylu tureckim, lepsze od wszystkiego co można dostać w Kos. Niedaleko znajduje się działająca otomańska fontanna i przykłady starej, rodzimej architektury Płatani, bardzo mocno przypominającej wiejskie style na prowincji Krety — skąd (podobnie jak i na Rodos) przywędrowało wielu Turków na początku tego wieku.

Tuż za Płatani, przy drodze powrotnej do portu, ukryty w gąszczu sosen, leży cmentarz żydowski, oddalony 300 metrów od muzułmańskiego. Daty na nagrob­kach kończą się złowieszczo na roku 1940, po którym nikt nie umarł śmiercią naturalną. Stara synagoga, zamknięta i niszczejąca od czasów deportacji Żydów do obozów koncentracyjnych, stoi w Kos pomiędzy starożytną agorą a nadbrzeżem.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.