Muzyka tradycyjna

Najważniejsze informacje o greckiej muzyce tradycyjnej i ludowej zamieszczono w Kontekstach na końcu przewodnika. W Atenach, w licznych klubach i boites różne style często współistnieją ze sobą lub też pojawiają się na przemian co kilka wieczorów. Na ogół imprezy tego typu zaczynają się nader późno — przed 22.30 właściwie nie ma po co przychodzić — a kończą ok. 3-4 nad ranem. Po północy (i kilku drinkach) ludzie zazwyczaj się rozluźniają i zaczynają tańczyć; około pierwszej następuje przerwa, w trakcie której wielu gości przenosi się do innych, bliższych lub dalszych, klubów. Ceny są wysokie, szczególnie dotyczy to napojów (niekiedy także jedzenia); obowiązkowo płaci się też za wejście.

Rembetika

Rembetika, czyli odmiana muzyki ludowej sprowadzona do Grecji przez Greków z Azji Mniejszej, zainteresuje z pewnością każdego miłośnika folkloru. Moda na nią rozpoczęła się w latach osiemdziesiątych, a obecnie jakby nieco przygasła. Nadal jednak jest czego posłuchać. O ile to możliwe, wskazane rezerwować miejsca telefonicznie; warto też sprawdzić, czy występują weterani.

Jazz i muzyka Ameryki Łacińskiej

Jazz jest w Grecji raczej mało popularny; największy klub, Half-Note, w ciągu ostatnich lat czterokrotnie zmieniał adres. Główne imprezy odbywają się w ramach Bic Jazz and Blues Festival pod koniec czerwca. Informacje i bilety w kasie Festiwalu Ateńskiego (zob. str. 101) i wybranych sklepach muzycznych.

W miarę regularnie otwarte są następujące kluby:

Half-Note, Fthiotidos 68, Ambelokipi, poza mapką, za A/B5 (•6449236). Niemal codzienni e jazz na żywo, z wyj. wtorków i sezonu letniego.

Latin, Kallidromiou 69, Eksarhia, C3 (• 3645978). Stosunkowo nowy (i prężny) klub, w którym posłuchać można salsa, muzyki Ameryki Południowej i niekiedy czegoś greckiego, w zależności od dnia tygodnia.

The Freneh Quarter, Mavromihali 78, Eksarhia, C4. Tylko jazz i blues z płyt. Zamkn. latem.

Take Five, Patriarhou Ioakim 37, Kolonaki, D5 (•7240736). Czynny wieczorem klub z zespołami występującymi na żywo; wskazana rezerwacja miejsc. Zamkn. w pp. i czw.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.