Od Skali do Argostoli

Na skraju Skali jest piękna plaża, która ciągnie się wokół cypla i wzdłuż południowych brzegów wyspy. Przez kilka pierwszych kilometrów droga biegnie dalej od morza, a domów jest niewiele. Na plaży Potomakia (5 km od Skali, trzeba skręcić w Ratzikli) znajdują się główne miejsca lęgowe żółwi karetta (patrz ramka powyżej). Okoliczne plaże i wydmy są popularnym miejscem niedzielnych wycieczek, a inwestycji chyba nie da się uniknąć — duże parcele są już przygotowane pod budowę tawern i hoteli. Przejeżdżających i pozostających na dłużej prosimy, by plażę w nocy pozostawili żółwiom.

Droga do Argostoli dochodzi nad brzeg morza przy zatoce Lourda w KATO KATELION, gdzie niebywała ilość restauracji walczy o klientów spośród lokatorów letnich apartamentów oraz dzikich obozowiczów. Do atrakcji należy nurkowanie z aparatem tlenowym, organizowane przez miejscową wypożyczalnię mopedów.

Dalej na zachód droga znów oddala się od morza za MARKOPOULO, gdzie święto Wniebowzięcia NMP (15 sierpnia) obchodzone jest w miejscowym kościele w niezwykły sposób za sprawą małych, niejadowitych węży ze znakiem krzyża na głowie. Uważa się, że co roku schodzą się one w to miejsce, by wierni mogli je łapać. Tak naprawdę księża zawsze trzymają parę węży, gdyż same nie przychodzą. W ceremonii uczestniczy ciekawa zbieranina miejscowych i Cyganów — niektórzy z nich przyjeżdżają na wyspę specjalnie na to święto. Jest to prawdziwe widowisko.

Dalej można znaleźć pokoje w miejscowościach VLAH ATA IMOUSSATA, przy czym z tej pierwszej wychodzi szlak na górę Enos (1632 m n.p.m.). W pogodny dzień widoczność jest na tyle dobra, żeby ujrzeć zarys sąsiedniej wyspy Zakinthos. Należy pamiętać, że główne dojście jest z trasy Argostoli-Sami.

Więcej kwater i nieoficjalny sezonowy kemping znajdują się w małej wiosce LOURDATA niedaleko plaży, przy której stoją trzy tawerny. To dobre miejsce na pobyt, a za plażą, po przejściu przez skały, przy wysokim drzewie jest wodospad wpadający do morza. Dalej na zachód następna ładna plaża i tawerna znajduje się w AGIOS THOMAS. Z miejscowości PESSADA latem kursuje prom do Skinarii na Zakinthos, a poniżej wioski leży maleńka samotna zatoka.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.