Iraklia i Donoussa

Położone na południowo-zachodnim krańcu łańcucha wysp Iraklia i Donoussa, oddalona trochę bardziej na północ, klasyfikują się pomiędzy dwiema poprzednimi — są mniej przygotowane na przyjmowanie turystów niż Koufonissi, ale też nie tak prymitywne jak Skinoussa. Są one przy tym nieco większe i bardziej górzyste, mają dobre tereny na jednodniowe wycieczki.

Na Iraklii stara hora PANAGIA (godzina wędrówki w górę przez wzgórza) jest obecnie łatwiej osiągalna dzięki bardzo atrakcyjnemu portowi AGIOS GIORGIOS, leżącemu w żyznej dolinie przy głębokiej zatoczce. Plaża Iraklii, Livadi, leży przy głównej drodze pomiędzy portem a Horą i jest idealna na kemping, chociaż tylko jedna z tutejszych tawern wynajmuje pokoje.

Rośnie liczba ludzi odwiedzających Donoussę każdego roku, a wyspa, jak na razie, ma dość ograniczone możliwości przyjmowania turystów. Stała ludność liczy około stu osób, a środki, którymi dysponuje nie są zbyt duże, tak więc nie należy oczekiwać szerokiego wyboru w trzech tawernach i jednym sklepie. Świeżych produktów jest niewiele, chociaż działa tu wspaniała piekarnia (podczas lata). Portowa wioska jest główną osadą, można tu wynająć pokoje. Na wyspie nie ma żadnych udogodnień turystycznych.

Jeśli chcesz założyć biwak, lub popływać nago, trzeba skierować się na wschód od wioski (ok. 30 min), na plażę Kendros. Druga dobra plaża, Livadi, oddalona jest o godzinę drogi w tym samym kierunku — dojście przez wioski HARAVGI i MIRSINI. Ta ostatnia ma jedyne źródło na wyspie, sady i uprawę warzyw. Końcowa wycieczka prowadzi na północny wschód do wioski KALOTARITISSA (3 godziny od portu), ścieżką z pięknymi widokami na wybrzeże. Okrężną drogę, łączącą wszystkie wymienione tu punkty, można pokonać w ciągu jednego, długiego letniego dnia (wówczas ma się mało czasu na pikniki i pływanie, lepiej więc rozbić gdzieś obóz na jedną noc).

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.