Keri

W KERI, w południowo-wschodniej części wyspy zachowało się kilka budynków sprzed trzęsienia ziemi oraz interesujące naturalne zbiorniki smoły, opisywane już przez Pliniusza i Herodota, gdzie do tej pory uszczelnia się łódki. (Pod dnem Morza Jońskiego znajdują się spore pokłady ropy, rozpoczęcie wydobycia jest tylko kwestią czasu.) W tej okolicy można też odwiedzić latarnię morską i inne plaże. Najlepsza to Limni Keriou, kilka kilometrów na wschód, gdzie tak jak w Keri można przenoco­wać, zjeść i wypić niedrogo w tutejszym towarzystwie.

Maherado i Kambi

Dla osób z własnym transportem proponujemy ładną trasę górską z Laganas i Keri, która prowadzi do Alikes na północy. Między Laganas a Keri leży MAHERADO, gdzie znajduje się bardzo bogato zdobiony kościół Agia Mavra. To miejsce trzeba koniecznie zobaczyć w świąteczny dzień, który zwykle przypada na pierwszą niedzielę lipca.

Droga stąd do górskiej wioski AGIOS NIKOLAOS jest jeszcze do pokonania na małym skuterze, ale górską drogę na zachód do Kambi pokona tylko silny rower górski, nawet nie moped. Człowiek zmaga się tutaj nie tylko ze złymi drogami, ale i ze złymi mapami — są one chyba najbardziej niedokładne ze wszystkich map sprzedawanych w Grecji i taki komentarz chyba już wystarczy. Drogi zaznaczone na mapie jako główne nadają się tylko dla kóz, o ile w ogóle istnieją. Nowszych i lepszych dróg nie zaznaczono, a inne narysowano niedokładnie.

Taka wyprawa jednak czasem się opłaca, ponieważ zachody słońca oglądane ze wzgórz na skalistym zachodnim wybrzeżu są imponujące. Ulubionym celem specjalnie organizowanych wycieczek na oglądanie zachodu słońca jest KAMBI. Autobusy zatrzymują się przy tawernie kiwającej się na 300-metrowej nadmorskiej skale. Widok zachodzącego słońca rzeczywiście zapiera dech w piersiach, a w nie­które dni można mieć to miejsce tylko dla siebie. Jeszcze wyżej niż tawerna stoi ogromny krzyż, wzniesiony dla upamiętnienia śmierci mieszkańców wyspy, których zrzucali z tej skały w latach czterdziestych Niemcy, a kiedy indziej oddziały nacjonalistów podczas wojny domowej.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.