Paleohora

Dostać się do Paleohory główną drogą, która jest utwardzona na całej długości, jest o wiele prościej. Z Hanii dojeżdża tu codziennie kilka autobusów. Chociaż szlak ten również przebiega przez Białe Góry, brakuje emocji, które towarzyszy jeździe innymi trasami górskimi. KANDANOS, przy 58 kilometrze, zostało całkowicie odbudowa­ne po zburzeniu go przez Niemców, w odwecie za działania przeciwko okupantowi. Oryginalna tablica postawiona tu po tym czynie została zachowana i wmurowana w pomnik: „Tu było Kandanos, zniszczone w odwecie za zabójstwo 25 niemieckich żołnierzy”.

Gdy plaża w PALEOHORZE ukazuje się naszym oczom, jest to długo oczekiwa­ny widok. To małe miasto zostało wybudowane w poprzek podstawy półwyspu: port z jednej strony, plaża z drugiej. Powyżej stoją weneckie wały obronne. Obecnie Paleohora bardzo się rozbudowała, lecz mimo to jest przyjemna, z główną ulicą zapełniającą się wieczorem stolikami i radosnym życiem towarzyskim. Są tu dziesiątki miejsc, gdzie można się zatrzymać i dość spory kemping. W ekstremalnej sytuacji, plaża nie jest najgorszym miejscem do spania — z prysznicami, drzewami i akrami piasku. Dźwięki z pobliskich dyskotek i bar rock’n’rollowy, czy muzyka filmowa z kina letniego utulą cię do snu. Gdy Paleohora i windsurfing w zatoce stają się zbyt męczące, można się wybrać na wycieczkę w góry, do Prodromi na przykład, lub na pięciogodzinną wycieczkę wzdłuż wybrzeża do Sougii.

W ratuszu, przy Venizelos, dokładnie w centrum, znajduje się pomocne biuro turystyczne (codz. 9.30-13.00 i 17.30-21.00). Mają tu listę miejsc noclegowych i mapę. Biuro OTE, banki, agencje turystyczne są w pobliżu. Poczta mieści się przy drodze, za piaszczystą plażą. Odpływają stąd statki do Elafonisi, na wyspę Gavdos i wzdłuż wybrzeża do Sougii i Agii Roumeli.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.