Na północ od Halkidy

Droga na północ z Halkidy biegnie najpierw przez płaskie tereny rolnicze, a potem wspina się na strome, zielone wzgórza. W dolinie za nimi leży wioska PROKOPI otoczona słynnymi, pięknymi lasami. Jest tu także zamek na urwistej skale oraz

kościół świętego Jana z Rosji, w którym znajdują się jego relikwie. Przywieźli je tutaj prawosławni Turcy z Kapadocji w czasie wymiany ludności między Grecją i Turcją , w 1923 roku. Jeszcze do tej pory o Prokopi mówi się czasem Ahmet Aga.

Dalej na północ, w STROFILII można skręcić w lewo do LIMNI na wybrzeżu zachodnim. Jest to mała miejscowość z kwaterami prywatnymi i żwirowymi półkolistymi plażami. Jest też parę tanich hoteli i tawern. Istnieje możliwość urządzenia stąd wycieczki nad morze do klasztoru w Galataki lub w głąb wyspy przez malownicze wąwozy.

Nadmorska droga na północ od Loutra Edipsou jest niebezpieczna i rzadko uczęszczana. Z reguły wszyscy skręcają w prawo w Strofilii. Dla podróżujących własnym samochodem polecamy plaże w AGIA ANNA, jedne z najlepszych na wyspie. Autobus zaś jeździ przez PEFKI, nadmorski kurort oferujący pokoje, gospody i długą plażę. W lecie roi się tu od Greków, ale spokojniejsze miejsce można wtedy znaleźć dalej na zachód przed OREI, wioską rybacką z dwoma tanimi hotelami i niewielką plażą. Jeszcze dalej w AGIOKAMBOS są gospody i pokoje do wynajęcia, zaś z GLIFY jeżdżą autobusy do Volos.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.