Monodendri

Wycieczki piesze zaczyna się zwykle w eleganckiej wsi MONODENDRI, położonej na samym brzegu wąwozu, niedaleko jego południowego wylotu. W tygodniu kursują tu dwa autobusy dziennie z Janiny, o 6.30 i 15.45. Przyjeżdżając popołud­niowym, można zatrzymać się tu na noc w luksusowym Ksenonas Vikos bądź w którymś z czterech czy pięciu przy­zwoitych zajazdów w rodzaju Monodendri. Tutejszą gastronomię reprezentuje psistaria koło przystanku autobusowego w górnej części wsi oraz tawerna przy dolnym placu. Więcej noclegów znaleźć można w pobliskiej wsi VITSA — 15 minut marszu ścieżką w dół — w odnowionym arondiko.

Uliczka odchodząca od dalszego krańca placu, oznakowana „Pros Vikon”, prowadzi do klasztoru Agia Paraskevi, przyklejonego niczym orle gniazdo do krawędzi wąwozu. Idąc dalej ścieżką wokół sąsiedniej skały (odradzamy ten pomysł cierpiącym na lęk wysokości) po pewnym czasie dociera się do ukrytej jaskini, w której w razie niebezpieczeństwa barykadowali się dawni mieszkańcy wsi.

W wąwozie

Najwyraźniejszy szlak do wąwozu rozpoczyna się obok kościoła przy dolnym placu w Monodendri; drogowskaz „Vikos Aristi Papingo” ze schematycznym rysunkiem turysty cokolwiek nieściśle podaje odległość „10 km” ( do Papingo jest w istocie przynajmniej 13 km).

Szlak schodzący nad rzekę jest niemal na całej długości wyłożony kamieniami. Przez pierwszą godzinę idzie się bez większych problemów równolegle do rzeki. Tu odpowiada taka wędrówka, może wybrać nieco dłuższą, ładną, ale jak na razie nie oznakowaną trasę obok kaplicy Agios Minas w dół nad Aoos, przejść przez rzekę (przez bród — tylko przy niskim stanie wody) i przez las po drugiej stronie spróbować przedrzeć się do Paleoselli.

Idzie się ok. 3 godz. Szlakiem lub drogą można dotrzeć do wsi Paleoselli i Pades na południowych stokach Smolikas (zob. dalej), skąd kursuje autobus do Janiny przez Konitsę.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.