Plakias i południowe wybrzeże

Po okresie wielkiego turystycznego boomu, PLAKIAS nie jest już tą sielską miejscowością, jaką spodziewają się ujrzeć przyjeżdżający tu ludzie. To przeciętne miejsce, z satysfakcjonującą plażą i ciągiem dobrych tawern wokół przystani. Przyjezdni są w większości ludźmi młodymi, nie obciążonymi bagażami. Są tu setki pokoi do wynajęcia, lecz w szczycie sezonu mogą być pewne trudności ze znalezieniem miejsca do spania. Najpóźniej zapełniają się kwatery przy drodze prowadzącej w głąb wyspy, z dala od morza. Na obrzeżach miasta mieści się schronisko młodzieżowe. Plaża jest długa i nikomu nie będziesz przeszkadzać, gdy prześpisz się w jej środkowej części. Jeśli masz taki plan, to jednak o wiele lepsze jest Damnoni.

Po znalezieniu pokoju, niewiele pozostało już do zrobienia. Wszystkie punkty usługowe są na miejscu: prowizoryczna poczta, wypożyczalnia rowerów, punkt wymiany pieniędzy, supermarket, a nawet pralnia. Jest też wiele miejsc, gdzie można coś zjeść. Atrakcyjne tawerny w centrum, przy morzu, są dość drogie. Taniej jest nieco dalej od morza lub w zachodniej części miasta (Julia’s Place serwuje dobre potrawy wegetariańskie).

Mirthios

Jeśli ma się w planie ponad dwudniowy pobyt, warto udać się do MIRTHIOS położonego na wzgórzach Plakias. Obecnie nie jest to już bardzo tanie miejsce, ale przynajmniej lokale ilością przewyższają liczbę turystów, a w okolicy popularnego schroniska młodzieżowego znajduje się miejsce spotkań turystów, z przyjazną tawerną i możliwością wynajęcia pokoi. Autobus do Plakias zwykle wraca przez Mirthios, lecz należy to sprawdzić, bo jeśli nie, to czeka cię ok. 5 minut marszu od skrzyżowania. Zejście na plażę w Plakias zajmuje 20 minut, trochę dłużej dojście do Damnoni. Zwolennicy długich spacerów, znajdą kilka zupełnie bezlud­nych zatoczek na zachodzie — o drogę należy pytać w schronisku.

Damnoni

Kilka z najbardziej kuszących plaż w centralnej Krecie schowanych jest na wschód od Plakias, chociaż sekret ten jest słabo strzeżony. Te trzy pasma złotego piasku,- oddzielone skalistymi cyplami, są łatwo dostępne i noszą wspólną nazwę

DAMNONI. Przy pierwszym, właściwym Damnoni, znajduje się tawerna z prysz­nicami i wspaniała piaszczysta łacha. Teren jest zabudowany — szereg domów z pokojami do wynajęcia i olbrzymi, nowy hotel, który z chwilą otwarcia może na zawsze zmienić” panującą tu atmosferę. Na samym końcu plaży znajdziesz kilku ludzi, którzy pozbyli się swoich ubrań—mała zatoczka przy środkowej z trzech plaż, do której można dojść tylko pieszo, jest plażą nudystów. Dalej, przy plaży Ammoudi stoi kolejna tawerna z dobrymi pokojami do wynajęcia i familijną atmosferą. Do każdej z tych plaż — wszystkie bardziej atrakcyjne od tej w Plakias — jest bliżej i mniej kosztownie, gdy zamieszka się w oddalonej o 2 km miejscowości LEFKOGIA (Leukogeia). Lefkogia nie leży niestety na wybrzeżu i oprócz paru tawern i kilku miejsc wynajmujących pokoje, nie ma tu nic więcej.

Moni Preveli i „Palm Beach”

Następną po drodze miejscowością jest PREVELI, około 6 km na południowy wschód od Lefkogii. Nazwę swoją zawdzięcza klasztorowi (codz. 8.00-13.00 i 15.00-19.00) wznoszącemu się wysoko ponad morzem. Klasztor ten jak każdy inny na Krecie, stanowił centrum ruchu oporu. W tym chronili się brytyjscy żołnierze, oczekujący na ewakuację z południowego wybrzeża, po desancie hitlerowskich komandosów na Kretę. Można tu podziwiać piękne widoki oraz zobaczyć pomnik upamiętniający akcje ratunkowe, lecz prawie nic ponad to. Ewakuacje odbywały się z miejsca nazywanego „Palm Beach”, piaszczystej zatoczki z niewielkim gajem palm daktylowych i samotnym wodopojem, gdzie strumyk nawadnia niewielką oazę tuż za plażą. Plaża przyciąga letnich biwakowiczów i jest celem jednodniowych wycieczek łodziami z Plakias. Niestety, zarówno jedni, jak i drudzy pozostawiają po sobie śmieci — chyba nie warto tu schodzić: zejście z klasztoru jest strome, skaliste i zadziwiająco męczące. Jeśli naprawdę chce się tu dotrzeć, o wiele prościej jest przypłynąć statkiem.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.