Północna Tinos

Dobrym początkiem zwiedzania wewnętrznego obszaru wyspy są kamienne schody, kontynuacja Odos Agiou Nikolaou. Mijają one świątynię Evangelistria i skręcają za nią w lewo. Wspina się nimi przez 1,5 godziny, idąc miłą okolicą do KTIKADOS, przyjemnej wioski, która w połowie jest własnością cudzoziemców. Stoi tu tawerna z widokiem na morze — Drosia — cel letnich wycieczek autokarowych. Można łapać autobus, jadący w górę główną drogą, lub pozostać na szlaku wiodącym aż do Ksinary.

Jadąc na północo-zachód od skrzyżowania otoczonego przez Ktikados, Tripotamos i Ksinarę, nie ma po co się zatrzymywać — z wyjątkiem ładnych gołębników w okolicy KAMBOS — aż dotrze się do Kardiani, z niewielką piaszczystą zatoczką poniżej. Samo KARDIANI, położone najbardziej zadziwiająco na wyspie, jest naturalnie piękną wioską. Z zielonego gąszcza tej oazy rozpościera się widok na Siros. Zostało ono ostatnio odkryte przez bogatych ateńczyków i reemigrantów. Znajduje się tu egzotyczna tawerna To Perivoli, a jedną z osób prowadzących lokal jest kobieta z Martyniki. Położona trochę dalej ISTERNIA nie jest aż tak atrakcyjna, lecz ma pensjonat w górze wioski, kilka kawiarni usadowionych ponad zjazdem do Ormos Isternion — małej, lecz zbyt zabudowanej plaży.

Cztery autobusy dziennie kończą kursy kilka kilometrów dalej na północ — w PIRGOS. Jest to środek okręgu kamieniołomów marmuru na Tinos. Mieszkańcy tej pięknej wioski znani są w całej Grecji ze swoich umiejętności tworzenia ozdób z marmuru. Artystyczne nadświetla i płaskorzeźby zdobią domy na całej wyspie, a w szczególności tutaj. Młodzież kształci się w mającej tu swoją siedzibę Szkole Sztuk Pięknych. Pirgos jest latem dość popularne, ale nie powinno być trudności ze znalezieniem pokoju. Są tu dwie tawerny, z których o wiele bardziej elegancką jest Vinia.

Kiedyś elementy z marmuru były eksportowane z portu PANORMOS (ORMOS), 4 kilometry na północny wschód. Jest tu niewielka plaża, więcej pokoi, tawerna i pole namiotowe, chociaż nie ma wielu rzeczy, które mogłyby zatrzymać turystę. Trudno zrozumieć dlaczego Panormos jest tak rozbudowane, zważywszy że Kardiani jest zarówno bardziej osłonięte od wiatrów jak i piaszczyste.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.