Volos

Po przybyciu do portowego miasta Volos (Wolos), większość turystów na ogół nie zdaje sobie sprawy z tego, czym jest i co ma do zaoferowania Pilion. Volos to najszybciej obecnie rozwijające się greckie miasto przemysłowe i główny punkt przeładunkowy dla kierowców TIR-ów, którzy raz w tygodniu płyną stąd promem do Syrii. Z wyjątkiem paru zaułków miasto wygląda nieciekawie, do tego w powiet­rzu unosi się niezbyt subtelnie pachnący nefos (smog). Od potężnego trzęsienia ziemi w 1955 r. w krajobrazie dominują tu betonowe bloki, których ekspansję hamuje naturalna zapora pobliskich gór Pilion.

Mimo wszystko może się okazać, że trzeba będzie tu spędzić noc lub choćby kilka godzin w oczekiwaniu na połączenie z północnymi Sporadami: Skiathos, Skopelos i Alonissos. Najlepiej powłóczyć się wówczas po esplanadzie na wschodnim nabrzeżu, między Platia Giorgios a muzeum archeologicznym (w sam raz dla zabicia czasu).

W wyraźnie oznakowanym po angielsku Muzeum Archeologicznym (wt.-nd. 8.30-15.00) zgromadzono unikatową kolekcję malowanych steli (pomników nagrob­nych) ukazujących w dziś wyblakłych już kolorach życie codzienne w Grecji w V w. p.n.e. Znajduje się tu także jedna z najlepszych w Europie kolekcji ceramiki, narzędzi i posążków z okresu neolitu, pochodzących z okolicznych wykopalisk w Sesklo i Dimini (oba te miejsca — odpowiednio 15 i 3 km od Volos — można zwiedzać, aczkolwiek przede wszystkim zainteresują one specjalistów).

Promy, wodoloty i inne środki komunikacji

Volos to główny port, z którego popłynąć można, podobnie jak z Agios Konstan­dinos, na Sporady. Promy kursują regularnie, Oprócz tego latem konkurują z nimi szybsze (i niemal dwukrotnie droższe) wodoloty Flying Dolphin.

Promy odpływają 2-4 razy dziennie na Skiathos i Skopelos, z tego co najmniej jeden płynie dalej, na Alonissos; ostatni odpływa zwykle o 19.00 (w nd. o 13.00); informacji udziela policja portowa •0421/38888 lub •0421/31059.

Wodoloty (• 0421/39786) kursują 2-3 razy dziennie na Skiathos, Skopelos i Alonis­sos, z czego 2-3 na tydzień płyną dalej, na Skiros. W szczycie sezonu wodoloty na te wyspy kursują również z Platanii na południowym wybrzeżu Pilionu.

Tak promy, jak i wodoloty odpływają z głównego portu; w pobliżu znaleźć można większość ważniejszych urzędów i instytucji. Wyjątkiem jest dworzec autobusowy, który leży poza obrębem mapki, przy Grigoriou Lambraki, spory kawałek drogi na południowy zachód od głównego placu, Platia Riga Fereou. Natomiast koło placu ulokował się dworzec kolejowy i biuro EOT, w którym można sprawdzić rozkład jazdy autobusów w kierunku Pilionu.

Wypożyczaniem samochodów zajmuje się m. in. agencja Theofanidhis Hellas przy Iassonos 137 — równoległej do nabrzeża, o jedną przecznicę w głąb lądu.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.