Fodele

Niedaleko Agii Pelagii droga skręca ku środkowi wyspy. Jest tu miejscowość FODELE, gdzie rzekomo urodził się El Greco. Tablica Uniwersytetu w Toledo potwierdza to przypuszczenie i, czy jest to prawda czy nie, na tej podstawie lokalna społeczność stworzyła niewielki przemysł turystyczny. Znajduje się tu kilka rzemieśl­niczych sklepów i parę tawern nad rzeką, jak również „Dom El Greco” oraz bizantyjski kościół. Żaden z tych obiektów nie jest czymś szczególnym, ale miejscowość jest odpowiednia, jeśli chce się przez chwilę posiedzieć w spokoju. Codziennie kursuje tu kilka autobusów z Iraklionu. Istnieje również możliwość kombinowanego podróżowania: dojazdu autobusem bezpośrednim, przejścia z po­wrotem do głównej drogi (ok. 3 km), gdzie można zatrzymywać w dowolnym miejscu autobusy powracające do Iraklionu.

Bali i dalej

BALI, znajdujące się na wybrzeżu, mniej więcej w połowie drogi między Iraklionem a Rethimnonem, było kiedyś ciche i nie zatłoczone. W zestawieniu z innymi miastami północnego wybrzeża można je wciąż za takie uważać. Miejscowość powstała wokół kilku niewielkich jaskiń, około 2 km od głównej drogi (niezły spacerek od autobusu). Jest nieco podobna do Agii Pelagii, lecz nie ma tak dobrych plaż i dużych hoteli. Natomiast można tu znaleźć dużo pokoi do wynajęcia — przybywa ich z miesiąca na miesiąc — i sporo reklamowanych w prospektach „skromnych hotelików”. Ostatnia i najlepsza plaża, nazywana „Rajem”, nie zasługuje już na tę nazwę. Jest to miłe miejsce do kąpieli, otoczone górami wyłaniającymi się wprost z morza, lecz trudno tu znaleźć wolny spłachetek piasku.

Jadąc dalej, wzdłuż wybrzeża, znajduje się jeszcze jedno miejsce, gdzie można się zatrzymać przed wjazdem na płaski obszar wiodący do Rethimnonu: PANORMOS. Jest to atrakcyjna miejscowość, z małą piaszczystą plażą i możliwością noclegów, ale równie tłumnie odwiedzana, zwłaszcza przez wycieczki przypływające statkami z Rethimnonu.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.