Kolonaki

Kolonaki jest najbardziej snobistyczną dzielnicą mieszkaniową i handlową w centrum Aten. Pod względem architektury na pewno nie rzuca na kolana, ale położona jest w znakomitym miejscu, na południowo-zachodnich stokach Likavitos (Lykabet) z panoramą Akropolu i Ogrodów Narodowych. Ze szczytu w pogodny dzień (zjawisko w Atenach coraz rzadsze) widać nawet góry Peloponezu. Dolne granice Kolonaki wyznaczają ulice Akadimias i Vasilis Sofias, przy których we wspaniałych neoklasycystycznych pałacach ulokowały się ambasady Egiptu, Francji i Włoch. W środ­kowej części dzielnicy dominują sklepy, najwyższa zaś jest typowo mieszkaniowa.

Punktem centralnym dzielnicy jest plac Kolonaki, oficjalnie zwany Platia Filikis Eterias; starożytna „mała kolumna”, od której wzięła się ta nazwa, schowana jest pośród drzew po stronie południowo-zachodniej. Położenie placu należy dobrze sobie zapamiętać, albowiem pod ogródkiem, w którym o nieliczne ławki walczą ze sobą dzieci, emeryci, niańki i gołębie, znajdują się niemal unikatowe, a na pewno najczystsze w całym mieście, szalety publiczne. Inne tutejsze atrakcje to kioski z obcojęzycznymi gazetami i czasopismami, Biblioteka British Council, w której można za darmo poczytać prasę brytyjską, oraz liczne kafejki przy Patriarhou Ioakim po stronie wschodniej, gdzie najczęściej paradują nadziani mieszkańcy Kolonaki. Względnie tanio można zjeść coś w kawiarniach, pubach i snack-barach przy Tsakalof, zamkniętej dla samochodów.

W Kolonaki zdumiewa liczba niedużych, z gustem urządzonych sklepów, wyraźnie specjalizujących się w modzie. Wystarczy półgodzinny spacer, by zapoznać się z wszystkimi stylami, trendami i kierunkami. Najbardziej obiecująco wyglądają okolice Patriarhou Ioakim i Skoufa wraz z przecznicami na północnym zachodzie, a także rejon Voukourestiou-Valoritou-Kriezotou, nieco poniżej ulicy Akadimias.

Na spacery nadają się też najwyższe partie Kolonaki, gdzie strome uliczki kończą się długimi schodami, przy których rosną oleandry, jaśminy i inne krzewy ozdobne. Godna uwagi jest kawiarnia przy Platia Deksamenis, niewielkim placu w pobliżu drogi okalającej Likavitos. Latem stoliki stoją pod drzewami, wokół przykrytego zbiornika wodnego Deksameni, którego budowę rozpoczął cesarz Hadrian.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.