Zakros

ZAKROS położone jest niecałe 20 km od Palekastro, na końcu bitej drogi. W wiosce jest parę tawern i hotel.Pałac minojski znajduje się w Kato Zakros, 8 km w dół, drogą biegnącą w stronę morza. Większość autobusów dojeżdża tylko do górnej wioski, ale w lecie kilka dziennie jeździ aż do pałacu. Idąc piechotą, można wybrać skrót poprzez wąwóz (nazwany „Doliną Umarłych” z powodu starożytnych grobowców w jego stokach), ale w wiosce zwykle łatwo złapać okazję jadącą w tamtą stronę.

Pałac w Zakros (codz. 9.00-16.00) stanowił dla archeologów ważne znalezisko: * pałac był zamieszkiwany krótko, a następnie całkowicie i w pośpiechu opuszczony. Później prawie zupełnie zapomniany i dlatego też nigdy wcześniej nie został okradziony. Nie wzbudzał również zainteresowania archeologów. Poważne prace rozpoczęły się dopiero w 1960 roku. Wszystkie rodzaje przedmiotów codziennego użytku — narzędzia, materiały, żywność, naczynia — zostały znalezione wśród ruin w stanie nienaruszonym. Wiele nauczono się, mogąc zastosować od samego początku nowoczesne techniki wykopaliskowe (i obszerną już wiedzę o Minojczykach). Gdy jest się w pałacu, niewiele widać. Wyjątek stanowi bardzo prosty plan parteru. Tak więc warto tu przyjechać, głównie ze względu na położenie. Chociaż wykopalisko znajduje się spory kawałek od morza, jego fragmenty są grząskie i podmokłe. Częściowo jest to wynikiem powolnego osiadania wschodniej Krety, a częściowo winą źródła, które kiedyś dostarczało świeżej wody do cysterny obok apartamentów królewskich, a którego odpływ jest obecnie zamulony. Na górze, wśród pozostałości wąskich uliczek i małych domów, można wysuszyć nogi i podziwiać wspaniały widok w dół, na dziedziniec centralny i królewskie apartamen­ty.

Wioska KATO ZAKROS jest czymś niewiele więcej niż zbiorowiskiem tawern, z których kilka wynajmuje pokoje. W okolicy znajduje się spokojna plaża i mały port rybacki. Świetnie się tu odpoczywa.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.