Z Paleoselli do Drakolimni, na Smolikas i do Agia Paraskevi

Szlak z Paleoselli nad jezioro Drakolimni oznakowany został jako część „03″; w połowie drogi wybudowano schronisko. Kluczami dysponuje Sotiris Rouvalis w zajeździe w Paleoselli.

Schronisko leży w odległości dwóch godzin drogi od Paleoselli, nie opodal źródła i owczej zagrody zwanej Naneh; miejsce to, położone na wysokości 1600 m. jest doprawdy wymarzone na biwak — nie brakuje tu nawet ubikacji.

Za schroniskiem szlak jest mniej wyraźny; znaki prowadzą pod górę na skalną grań ciągnącą się aż pod szczyt Smolikas — ze znikającym na linii drzew Drakolimni. Po ok. 4 godzinach marszu z Paleoselli dochodzi się do niedużego zagłębienia z jeziorem. Można tu przenocować, ale miejsca jest niewiele, a ze względu na zimno i wilgoć niezbędny jest namiot.

Na szczyt Smolikas idzie się wzdłuż skalnej grani powyżej jeziora (1 godz. 15 min), po drodze pokonując nieprzyjemne osypiska nachylone niemal pod kątem 45°. W pobliżu szczytu dość często można spotkać kozice.

Najłatwiej zejść ze Smolikas malowniczą, dobrze wydeptaną ścieżką do osady Agia Paraskevi (zwanej też Kerasovo; 2 godz.). Ścieżka odchodzi od głównego szlaku przy zagrodzie dla owiec w dolince między jeziorem a szczytem. We wsi są dwie tawerny i skandalicznie drogi zajazd (lepiej rozbić namiot za wsią); o świcie odjeżdża stąd autobus do Konitsy.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.