Mezogeja

Najbardziej znana atrakcja Mezogei znajduje się w wiosce PEANIA na wschodnich stokach góry Hymet: jest nią jaskinia Koutouki (codz. 10.00-17.30) ze wspaniałymi stalaktytami, stalagmitami i wielobarwnymi skałami. Bez większego problemu można tu dojechać autobusem z Aten do Markopulo; wysiada się w Peanii, a potem wspina pod górę. W pobliżu wsi — nieco na wschód, przy drodze do Spaty — stoi kaplica Agios Athanasios, wzniesiona — jak wiele kościołów w tych okolicach — z kamiennych bloków pamiętających czasy rzymskie.

Kolejne kaplice czekają w MARKOPOULO, głównej wsi w Mezogei. W otoczo­nym murem ogrodzie w obrębie wsi stoją bliźniacze kaplice Agia Paraskevi (świętej Praskowii ) i Agia Thekla (świętej Tekli ). Kiedy zadzwonić do drzwi, pojawia się zakonnica, która otwiera obie świątynie, by pokazać turystom siedemnastowieczne freski. Bardziej na zachód, przy drodze do KOROPI, znajduje się jeden z najstar­szych kościołów w Attyce, Metamorfosi (X w.). Klucze do niego można otrzymać w kościele Analipsi w Koropi.

Na wschód od Markopoulo droga prowadzi obok Agia Triada (kaplicy św. Trójcy, 2,5 km) z niezwykłą podwójną nawą i dalej, nad morze, do PORTO RAFTI, położonego nad niemal doskonałą naturalną przystanią, otoczoną niewielkimi wysepkami. Miejscowość jest aktualnie w fazie gwałtownego rozwoju (powstała już płatna plaża zarządzaną przez EOT i sporo tawern), ale warto się w niej zatrzymać, o ile tylko uda się znaleźć pokój. Na wysepce zwanej Rafti, na wprost przystani, wznosi się wielki osobliwy rzymski posąg szwaczki, który prawdopodobnie spełniał niegdyś rolę latarni morskiej.

Dysponując samochodem można się stąd wybrać wzdłuż wybrzeża do wsi VRAVRONA i starożytnego Brauron.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.