Wybrzeże północno-wschodnie

Tereny nadmorskie na północ od miasta Kerkiry są bezlitośnie unowocześniane, a jego najbliższe okolice można już spisać na straty. Ogromna ilość hoteli, willi i kempingów odbiera poczucie obecności w Grecji. Plaże są kamieniste lub skaliste, a często zanieczyszczone śmieciami przynoszonymi przez przypływ od strony stałego lądu. Woda w morzu jest ciemna i też najwyraźniej zanieczyszczona. Im dalej jednak na północ, tym sytuacja jest lepsza, szczególnie za Kassiopi.

Od miasta Kerkiry po Pirgi

Za przedmieściami miasta Kerkiry jest miejscowość KONTOKALI, gdzie znajduje się schronisko młodzieżowe oraz najbliższy kemping (por. informacje o zakwatero­waniu w mieście Kerkirze). Nie są one, delikatnie mówiąc, zbyt dobrze zlokalizowa­ne w tym rozrastającym się, gęsto zabudowanym rejonie, gdzie czuć fetor z zakładu kanalizacji. Wozi się tędy turystów do wioski Danilia (9.00-13.00 i 18.00 do zmroku) o 5 minut dalfcj, jadąc główną drogą. Wioskę tę zręcznie spreparowano na podobieństwo XIX-wiecznych miejscowości na Kerkirze ze sklepami, warsztatami, muzeum i nocnymi rozrywkami.

Następny przystanek przy zatoce to GOUVIA, nie leżąca przy głównej drodze, jednak na trasie większości zielonych autobusów dalekobieżnych (oraz niebieskiego autobusu Dassia # 7). Jest tam dużo tanich pokoi do wynajęcia. Miejscowość ta położona jest nad sporą zatoką wykorzystaną kiedyś przez flotę francuską, by skryć się przed admirałem Nelsonem. Ścieki do morza spływają jednak z Kontokali, co oznacza, że jest ono bardzo zanieczyszczone. Mimo tego jest to przyjemne miejsce, gdzie kwitnie bezpretensjonalna nocna rozrywka.

Jadąc dalej na północ najlepiej ominąć przylądek Kommeno, który z daleka wygląda na śliczny i zalesiony, jednak z bliska okazuje się, że ma tylko trzy brudne plaże, a przy nich kemping Dionisos i grupę dużych hoteli. W następnej miejscowości DASSIA też są pola namiotowe, ale za nic więcej tej turystycznej osady nie można pochwalić. Bardziej ruchliwe jest miasto IPSOS, pod każdym względem nastawione na obsługę grup turystycznych. Jest tu esplanada, smażalnia, bary o typowo angielskich nazwach oraz zjeżdżalnie do wody. Jest sporo kwater i dwa kempingi. Na kąpiel można wybrać się do Pirgi. Jest to wioska prawie połączona z Ipsos, ma zaś ładniejszą piaszczystą plażę. Z Pirgi wiedzie droga na górę Pantokrator.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.