Obrzeża miasta: Dafni, Kesariani i Kifissia

Ateny każdego roku pożerają coraz to nowe przedmieścia; ofiarami tego procesu stały się m. in. klasztory w Dafni i Kesariani, niegdyś położone daleko poza granicami miasta, dziś ze wszystkich stron otoczone typowo miejskim krajobrazem. Mimo to obydwu klasztorom udało się zachować wyraźny wiejski charakter, dzięki czemu warto tu wpaść, by odpocząć od zgiełku stolicy.

Do klasztorów dojechać można taksówką, bądź lokalnymi autobusami miejskimi. Do Dafni (9 km na zachód od centrum) kursują w zasadzie wszystkie autobusy z numerami rozpoczynającymi się od „8″ (najczęściej jeżdżą nr 818, nr 853, nr 862 i nr 880); przystanek znajduje się na Platia Eleftherias (Dl). Jedzie się ok. 20 minut, aż po prawej pojawi się drogowskaz prowadzący do klasztoru. Do Kesariani kursuje niebieski autobus nr 224 z Akadimias (D3/4); wysiada się na końcowym przystanku, skąd idzie się jeszcze 30-40 minut pod górę stokami góry Hymet.

Opis północnych przedmieść Kifissii włączono do niniejszego rozdziału na użytek tych, którzy chcieliby zobaczyć, jak żyją zamożni ateńczycy (Kifissia to stara dzielnica willowa), oraz entuzjastów historii naturalnej, którzy mogą mieć ochotę na wizytę w Muzeum Goulandrisa. Wysiada się na ostatniej stacji metra na północ od centrum.

Miłośnicy antyku mogą też wybrać się tymi samymi autobusami (ok. 20 minut jazdy za Dafni) do Eleuzis.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.