Autostrada wzdłuż wybrzeża

Nadmorską autostradą z Aten do Lamii jedzie się łatwo, szybko i ogólnie nudno. Przez pierwsze 90 km droga biegnie nieco w głębi lądu, niekiedy tylko zbliżając się do rozmaitych jezior jak np. Limni Iliki na północ od Teb. Najciekawszym miejscem po drodze jest oprócz samych Teb mykeńska cytadela w Gla, w pobliżu wsi KASTRO.

Po drodze można też zboczyć na wyspę Eubeę: najpierw w Chalkidzie, gdzie wyspę łączy z lądem grobla, dalej w miejscowości ARKITSA, z której kursuje prom do LOUTRA EDIPSOU (w sezonie mniej więcej co godz., poza sezonem co dwie godz.; ostatni o 21.00; 50 min; pasażerowie 350 dr, samochody 1700 dr). Sama Arkitsa to dość drogi nadmorski kurort, odwiedzany głównie przez Greków. Nieco dalej na północy leży port Agios Konstandinos, z którego kursują promy na Sporady.

Agios Konstandinos i Kamena

AGIOS KONSTANDINOS to położony najbliżej Aten port, z którego można popłynąć na Sporady. Codziennie (zwykle przed południem) kursują stąd promy samochodowe na Skiathos i Skopelos; w sezonie dodatkowo kursuje prom wieczorny, który niekiedy płynie dalej, na Alonisos (Alonissos). Wszelkich infor­macji udziela policja portowa. Latem kursują też wodoloty Flying Dolphin (tylko pasażerskie) na Skiathos, Skopelos i Alonisos, które są mniej więcej dwa razy szybsze i tyleż droższe niż promy.

Nie ma żadnego powodu, dla którego warto by spędzić choć jedną noc w Agios Konstandinos, ale na wszelki wypadek informujemy, że wybierać tu można spośród ośmiu hoteli; na uwagę zasługują Pension O Tassos i Hotel Poulia; poza tym czynny jest też kemping, Camping Blue Bay.

Lepszą plażą dysponuje KAMENA WOURLA, 9 km na północ; jest to jednak regularna miejscowość wypoczynkowa, odwiedzana głównie przez Greków zjeż­dżających do źródeł leczniczych, które znajdują się i tu i w pobliskim Loutra Thermopilion.

Termopile i pobliskie uzdrowisko

Autostrada, tuż przed miejscem, gdzie łączy się z drogą w głębi lądu, przecina przełęcz Termopile (Thermopylaj, Ciepłe Wrota), gdzie w 480 r. p.n.e. Leonidas na czele trzystu Spartan stawił opór 30 000 żołnierzy perskiego króla Kserksesa. W starożytności przełęcz rysowała się znacznie wyraźniej niż obecnie, z górą Kalidromo od strony południowej i morzem — które cofnęło się od tamtej pory o niemal 4 km — od strony północnej.

Opowieść o bohaterskich Spartanach znana jest dzięki obszernej relacji Herodota. Spartański król Leonidas strzegł przełęczy mając do dyspozycji 7000 żołnierzy z różnych greckich miast-państw, przekonany, iż jest to jedyna droga do Grecji od strony Tesalii. Tymczasem w nocy Kserkses wysłał ścieżką przez góry część swych wojsk, które zaatakowały tylne oddziały Greków. Leonidas nakazał wycofać się głównym siłom greckim, a sam pozostał na przełęczy jedynie z garstką Spartan, by opóźnić marsz Persów. Zginęli niemal wszyscy wraz z Leonidasem, ocalało jedynie dwóch żołnierzy.

LOUTRA THERMOPILION, w pół drogi na przełęcz, została tak nazwana ze względu na gorące źródła znane już w starożytności. Zobaczyć tu można kopiec grobowy poległych Spartan (naprzeciwko współczesnego pomnika Leonidasa). Zabudowa uzdrowiska niezbyt zachęca do dłuższego pobytu, ale można wykąpać się na wolnym powietrzu, korzystając z kilku progów wodnych.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.