Loutra, Killini i Hlemoutsi

Na północ od Pirgos droga i tory kolejowe mijają kilka bezbarwnych miasteczek targowych. W stronę wybrzeża zjeżdża się albo w GASTOUNI (do uzdrowiska Loutra Killinis; sporadycznie kursuje tam autobus z Pirgos i Patras), albo w KAVASSILAS (do Killini; kursuje tu autobus z Patras). Obie miejscowości łatwo pomylić.

Loutra Killinis

Przy północnym krańcu długiej plaży w LOUTRA KILLINIS ulokowało się kilka luksusowych hoteli obsługujących tutejszych kuracjuszy. Na południu nowoczesna zabudowa bardzo szybko przechodzi w piaszczyste wydmy, gdzie w sezonie obozuje na dziko sporo mniej zamożnych turystów, głównie z Niemiec, Francji i Włoch. Z przyłączeniem się nie powinno być problemów; natomiast legalny kemping EOT, Camping Killini znajduje się przy drodze w stronę VARTHOLOMIO i GASTOUNI.

Killini

Smutne i nudne KILLINI (do którego można dojechać taksówką z Loutra Killinis) do zaoferowania ma tylko połączenia promowe. To stąd najłatwiej dostać się na Zakinthos (3-7 promów dziennie), w sezonie 4 promy dziennie kursują do Poroś lub Argostolionu na Kefallinii. trzeba jednak pamiętać, iż dwa docierające tu autobusy przyjeżdżają i odjeżdżają tak, że o kilka minut mijają się z promem, co pociąga za sobą konieczność kilkugodzinnego czekania na następny.

Nocować można w Killini na plaży, na kwaterach przy głównej ulicy, bądź w Hotelu Glaretzas.

Zamek Hlemoutsi

Bawiąc w Loutra Killinis czy Killini warto wybrać się autostopem lub na piechotę do położonej pośród piasków wsi KASTRO, 6 km od obu miejscowości. Nad wioską góruje frankoński zamek Hlemoutsi, potężna sześciokątna budowla wzniesiona w 1220r. przez Guillaume’a de Villehardouina, założyciela Mistry. Forteca miała kontrolować prowincję Achaja, była też ważną twierdzą w rejonie Adriatyku. O ile nie ma mgły, ze znakomicie zachowanych i odrestaurowanych murów wspaniale widać wyspę Zakinthos, a nawet Kefallinię (Kefalonia) i Ithaki (Itaka).

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.