Od Sintagmy do Adrianou

Na Plakę warto wybrać się zamkniętą dla samochodów Odos Kidathineon, która rozpoczyna się w pobliżu kościoła angielskiego i rosyjskiego przy Odos Filellinon, na południe od Sintagmy. Uliczka schodzi łagodnie w dół obok Muzeum Sztuki Popularnej, przez zielony skwer z jedną z nielicznych, ocalałych zabytkowych kafejek na rogu, i dalej, przez zapchany kawiarniami Platia Plaka do ulicy Hadriana, Odos Adrianou, która biegnie przez całą niemal Plakę od Łuku Hadriana do Tezejonu.

Muzeum Greckiej Sztuki Ludowej (wt.-nd. 10.00-14.00; 200 dr), przy Kidathineon 17, to jedno z najprzyjemniejszych muzeów w mieście. Na pierwszym piętrze maleńkiego budynku przedstawiono kunsztowne dzieła tkaczy, garncarzy i haf­ciarzy; nietrudno zauważyć silne wpływy sztuki Bliskiego Wschodu. Na wyższych piętrach znajdują się tradycyjne i ceremonialne stroje z niemal wszystkich regionów kraju. Największe wrażenie robi — o ile wrócił już na miejsce po niedawnej renowacji — zrekonstruowany dom wiejski z cyklem malowideł naściennych autorstwa „prymitywisty” Theofilosa (1873-1934). Theofilos był jednym z najbardziej znanych mieszkańców Aten przełomu wieków, utrzymującym się z malowania ścian w gos­podach i kawiarniach. Kilka jego prac — zwykle scen z życia na wsi lub bitew

Powstania Greckiego — zachowało się w rozmaitych knajpkach na Peloponezie i górze Pilion; dopiero w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat uznano je za dzieła sztuki i otoczono należytą opieką.

W pobliżu zlokalizowano jeszcze dwa równie interesujące muzea. Pod numerem 6 przy Angelikis Hatsimihali, w następnej wspaniałej rezydencji na Place, położonej kilka przecznic na północny zachód, mieści się Centrum Sztuki Popularnej i Tradycji (wt. i czw. 9.00-21.00, śr„ pt. i sb. 9.00-13.00 i 17.00-21.00, nd. 9.00-13.00, o ile zjawi się ktoś z obsługi; wstęp wolny) ze zbiorami obejmującymi stroje, instrumenty muzyczne itd.

W mniej więcej tej samej odległości, tyle że na południowy wschód od Muzeum Sztuki Popularnej, nad Francuską Izbą Handlu przy Amalias 36, mieści się Muzeum Żydów Greckich (9.00-13.00; zamkn. w sb.; wstęp wolny, datki mile widziane), w którym zgromadzono dzieła sztuki i przedmioty kultu religijnego pochodzące z najstarszych gmin żydowskich na terenie całej Grecji.

Niewątpliwie eksponatem numer jeden jest zrekonstruowana synagoga, przenie­siona w całości z Patras, a zbudowana tam w latach dwudziestych naszego stulecia.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.