Katakolo

KATAKOLO, stary, podupadający port z niezłymi plażami w pobliżu, 13 km na zachód od Pirgos, wygląda nieco bardziej zachęcająco. Dopóki kilkadziesiąt lat temu nie zbudowano solidnej drogi do Patras, był to główny port handlowy Elidy. Dzisiaj na kotwicy stoi tu jedynie kilka rdzewiejących parowców; od czasu do czasu zawijają też jednostki greckiej marynarki wojennej, a także — nie wiedzieć czemu — włoskie statki wycieczkowe, w tym Orient Express. Dość wątpliwe, by składające się głównie z potężnych magazynów miasteczko z dwoma ulicami na krzyż stanowiło jakąś szczególną atrakcję dla pasażerów oczekujących tu na klimatyzowane autokary do Olimpii, ale dla kogoś przyjeżdżającego z Pirgos jest to na pewno jakaś zmiana na lepsze.

Z trzech hoteli najlepszy jest Delfini; schody przy drodze prowadzą do kilkunastu pokoi do wynajęcia, od frontu ocienionych drzewami brzoskwiniowymi i morelowymi. Odradzamy nocleg przy głównej ulicy — choć za dnia wydaje się senna, w nocy ze względu na hałasy nie sposób zmrużyć tu oka. Posiłki oferuje kilka znakomitych tawern w rejonie przystani.

Plaże

Plaża w Katakolo, zwana Spiatza, kilometrami ciągnie się na północ; na wypoczynek przyjeżdża tu sporo Greków, często właścicieli maleńkich domków nad samym morzem. Plaża jest piaszczysta, ale zatłoczona, zaś morze nawet daleko od brzegu zbyt płytkie, by można było swobodnie popływać.

Na kąpiel znacznie lepiej nadaje się plaża Agios Andreas, 30 min marszu na północ, obok zarośniętego bizantyjsko-frankońskiego zamku Beauvoir. Z pochyłej, dwustu­metrowej piaszczystej plaży widać kilka pobliskich wysepek i — w oddali — Zakint­hos. Jest tu kilka — czynnych latem — tawern i domków kempingowych. Jeszcze lepszą plażą poszczycić się może SKAFIDIA, 3 km na północ od Katakolo (dojazd drogą przez KORAKOHORI). Plaża jest cicha i atrakcyjna, pomimo ośrodka wczasowego Club Med wybudowanego po jej północnej stronie.

Na południe od Katakolo można wybrać się na przyjemny dwudziestominutowy spacer do latarni morskiej wznoszącej się na płaskowyżu pośród krzewów mącznika i sosen.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.